Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > default
listopad 18
Jak vypnout Windows 10 šmírování

Naletěli jste na marketingový nadpis tohoto článku? Tak se zaprvé zamyslete - máte například Office365 nebo Azure? Takže nevím proč řešíte, že Windows 10 občas posílají nějakou telemetrii. V podstatě jste jim už všechno dali dobrovolně, nejen těch pár statistických telemetrií z Windows 10, ale například celou svoji poštu, nebo třeba všechna data, jestli tam máte nějaké virtuálky. Takže se nemusíte bát nějakého sledování.

Ale dobrá. Jsme tu kvůli vypnutí telemetrie, tak ji vypněme. Od Windows 10 build 1511, který vyšel 11. listopadu si můžete vypnout pomocí Group Policy nebo registrové hodnoty celou telemetri. Pokud ovšem vlastníte edici Enterprise, Education nebo IoT Core. Nikde jinde to nejde. Háhá.

Veškeré extrémní detaily najdete v origoš článku. Následuje jenom podstatný extrakt.

Vypnout přes Group Policy (GPO)

Je na to politická hodnota Computer Configuration - Administrative Templates - Windows Components - Data Collection and Preview Builds - Allow Telemetry. Tady to zapnete na Enabled a nastavíte si hodnotu 0 - Security [Enterprise Only].

Vypnout přes registry

Nevím sice proč bych to dělal přes registry, když to je přesně ta hodnota, ktorou nastavuje GPO, ale jsou blázni, kteří tomu bez registrové hodnoty prostě nevěří :-) Takže tahle:

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\DataCollection
AllowTelemetry = DWORD = 0

 

listopad 10
Office365 je už totálně zabezpečen

Nedávno nám MS uveřejnil článeček ohledně customer lockbox technologie na Office365.​ To je krásné šidítko pro zákazníky.

Údajně "no one at Microsoft has standing access to customer content in Office365".

Tak tomu vcelku věřím. Samozřejmě, přístupové adminské skupiny jsou prázdné. Jestliže technik chce přístup buď přímo přes portál, nebo přímo na databáze obsahu (content database), nebo na lokálního admina databázového serveru, nebo na lokálního admina virtualizačního cloudu, tak se musí přidat do příslušné skupiny.

Jasně. Jak je to asi těžké pro kohokoliv udělat? Stačí když nejste poslední indický brigádník. Akorát je pěkné, že se to zaloguje. Takže pokud by to byl "zlý brigádník", a někdo si nakonec stěžoval, že mu ukradli data - což si nikdo stěžovat nebude, protože to nepozná - tak by se to dalo zpětně zjistit při vyšetřování.

Ale ne, podívejme se na to z té lepší stránky

Pěkná fíčura, slušně to může omezit množství lidí, kteří se jen tak z nudy mohou brouzdat vašimi daty. Takže tady mají bod.

Nadruhé straně, pokud tam máte opravdu citlivá data

I kdyby to nechtěl čistě z hecu udělat jeden z těch tisíců dělníků. Neblázněte, myslíte si, že existuje na světě alespoň jedna tajná služba, která nemá v MS člověka, který by tohle nebyl schopen provést? Silně pochybuju. Jak je asi těžké sehnat ve své zemi aspoň trošku myslícího ajťáka a nechat ho zaměstnat v Microsoft IT a příplácet mu pár peněz navíc, aby měl motivaci?

Samozřejmě počítejte také s tím, že každému "law enforcement" úředníkovi stačí ukázat placku a dostane imidž a vy se to nedozvíte. A pod pojmem "law enforcement" se samozřejmě myslí libovolná země, ve které jsou umístěny ty servery a storidže.

listopad 09
Jak moc je SHA-1 skutečně (ne)bezpečná

Pořád dokola se vyskytují hlášky jako "sha-1 je přece nebezpečná", nebo byla "bezpečná" do roku 2010 a s úderem 1.1.2011 začala být nebezpečná, nebo "ještě dva roky by měla být bezpečná", "prostě to jde kreknout v pohodě" a podobné nesmysly. Stejně jako spekulace, co už NSA krekuje nebo nekrekuje.

Ano, od 1.1.2017 už nebudou Windows důvěřovat SHA-1 podepsaným koncovým TLS certifikátům (leaf certifikace, endpoint certificate, end-entity certifice). To jsou třeba certifikáty web serverů, které vidíte přes HTTPS. Ale je třeba zajímavé, že budou i nadále věřit certifikačním autoritám (CA, certification authority) (samo)podepsaným SHA-1 libovolné úrovně. Už z toho by mohlo být vidět, že to není žádné až tak extrémní drama.

Ano, i NIST doporučuje skončit vládám s SHA-1 do roku 2010. NIST doporučuje skončit s SHA-1 všem do roku 2014. Ani CA and browser forum doporučuje do konce roku 2015 přestat používat SHA-1 certifikáty web serverů. A je to DOBŘE. Zbavme se SHA-1.

Když jsem na toto téma měl před lety přednášku na TechEdu, kdosi mě ale obvinil z ponižování bezpečnosti. Uvědomme si, že "absolutní" bezpečnost neexistuje. Bezpečnost se dělá kvůli businessu, nedělá se kvůli pocitu nějakého bezpečáka. Čím větší "bezpečnost", tím vždycky vyšší náklady, složitější procesy, nutné pravidelné kontroly a přehodnocování a špatná kompatibilita aplikací a vybavení obecně. Já sám samozřejmě taky rád přejdu na SHA256, pokud to jde, ale nemám rád paušální hlášky.

Podívejme se pořádně, co to vlastně znamená.

Bitová kvalita SHA-1

Původně byla porovnatelná bitová bezpečnost algoritmu designována na 128, tedy brute-force útok nalezne kolizi po 2^128 iterací. Pro úplnost dodejme, že SHA-1 sice produkuje 160bitový výsledek, ale jeho bezpečnost od začátku byla plánována "jenom" jako 128bitová. Od roku 2005 je však znám "matematický" útok, který snížil porovnatelnou bitovou bezpečnost SHA-1 na 2^80 "standardních porovnatelných" iterací.

Na základě tohoto objevu bylo v roce 2007 změněno doporučení NIST special publication 800-57 (revize 2012), které (stále) hodnotí SHA-1 na 80 bitovou bezpečnost (kapitola Comparable Algorithm Strenghts) a jako takovou ji měly US vládní organizace přestat používat pro šifrování nových dat na "sensitive" úrovni do konce roku 2010. Podle tohoto standardu se řídí v podstatě i zbytek světa.

Upozorňuji, že 80-bitová bezpečnost zde v tomto případě je "porovnatelná" (comparable), tzn. ne absolutní. Porovnatelná je vzhledem k síle AES 128, což NIST považuje za 128bitovou bezpečnost. To znamený, že pokud je SHA-1 jen 80bitová bezpečnost, půjde kreknout 2^48 krát rychleji, než AES128.

Neříká to nic o tom, kolik přesně je potřeba udělat SHA-1 výpočtů, abyste kreknuli SHA-1. Jeden výpočet SHA-1 nejspíš trvá jinou dobu, než jeden výpočet například AES nebo RSA. Důvodem pro snížení náročnosti SHA-1 byl po roce 2005 tento pejpr - https://www.iacr.org/archive/crypto2005/36210017/36210017.pdf, který uvádí, že to jde už po 2^69 brute-force výpočtech SHA-1. Důvodem k "porovnatelné" 80-bitové a "skutečné" 69-bitové bezpečnosti je, že výpočet jedné SHA-1 heše trvá technicky déle, než výpočet jedné AES128 iterace.

Rád bych zmínil, že ani v tomto standardu není napsáno, že by SHA-1 byla "mrtvá" ani "nebezpečná". Je to prostě jenom 80bitová bezpečnost. Podstatné je, že standard explicitně zmiňuje, že se nemá používat na nová data. Nikde tam není napsáno, že se má okamžitě začít s masivním přešifrováváním čehokoliv staršího, záloh a podepsaných dokumentů apod. Znamená to, že data zašifrovaná před koncem roku 2010 pomocí SHA-1 budou na sensitive úrovni bezpečná až do roku 2030.

Tenhle standard počítá s výpočetními schopnostmi hardware. Pokud by vlády ještě dneska používaly SHA-1, tak by to prostě jenom nesplňovalo zaručenou dobu, po kterou by ta data měla být bezpečná do budoucnosti. Přemýšlejme nejen o zálohohách, ale také o online nachytané komunikaci (HTTPS, VPN), kterou  někdo bude (sice pomalu), ale přecejenom pár let krekovat. Mnoho takových dat je zajímavých i za několik desítek let.

Jak těžké a drahé je kreknout 80bitovou bezpečnost SHA-1

SHA-1 je tedy pořád 80bitová brute-force post-signing bezpečnost v porovnání s AES128. Je to přitom 69bitová bezpečnost samo o sobě, protože krekovat AES je rychlejší na každé jednotlivé iteraci.

Pokud počítáme přímo SHA-1 hashe, tak to znamená, že pokud máme nějakou konkrétní SHA-1 hash, tak nejpozději po 2^69 brute-force iteracích nalezneme nějakou aritmetickou kolizi. Například, máme knihu a z ní SHA-1 heš. Po 2^69 iteracích nalezneme kolizní náhodnou břečku, lidem nečitelnou, která rozhodně nevypadá jako kniha. Nebo máme digitální certifikát podepsaný SHA-1. Po 2^69 nalezneme kolizní náhodnou břečku, která nejspíš nevypadá jako certifikát. Takže jedna jedinná kolize je v naprosté většině případů v podstatě na nic.

Nikomu se nepodařilo nic jiného. Dokonce i nejnovější pejpr z října 2015 hovoří pořád jenom o rychlosti brute-force.

Tak se na to podívejme.

Pro konkrétní SHA-1 heš (hash) musíte vypočítat 2^69 jiných heší k náhodným zadáním. Generování náhodného zadání nezabere moc času v porovnání s časem nutným na výpočet hash. Heše jsou schválně dělané tak, aby jejich výpočet poněkud trval. Jedná se mnohokrát zatočené kombinace XOR operací. Na výpočty takových XORů se používají výhodně grafické karty (grafické procesory GPU), protože počítačová grafika - otáčení vektorů - je také jenom XOR oprace. GPU jsou tedy vlastně jen velice rychlé XORovací procesory.

Údajně nejrychlejší krekovací program na SHA-1 heše je hashcat. Sami uvádějí, že vypočítají 3000 milionu hash za sekundu na grafickém GPU AMD HD7970. Grafická karta s tímto GPU stojí cca 9000,- Kč. Jednoduchý výpočet, jak dlouho bude na takové kartě trvat krek 2^69 heší (krekujeme přímo heše, neporovnáváme to s 80-bitovou bezpečností SHA-1 vs. AES128 viz. nahoře)? Není nutné počítat s tím, že statisticky se podaří najít kolizi už po polovině času, tedy 2^68 je zanedbatelný rozdíl.

2 ^ 69 = 590 295 810 358 705 651 712
2 ^ 69 / 3 000 000 000 sekund = 196 765 270 119
196 765 270 119 sekund = 54 657 019 hodin
54 657 019 hodin = 149 745 let

Řekněme, že bychom měli 500 takových karet (cena cca 4 500 000 CZK). I tak bychom jednu kolizi nalezli po cca 300 letech. Samozřejmě to už ale naznačuje, že použitím botnetu, nebo nějakých větších cloudů jsme možná schopni hledat ty aritmetické kolize v řádech dnů až let. Pokud na to budeme mít dostatek "prostředků" samozřejmě.

Další naznačení špatné reputace přišlo v říjnu 2015 - autoři výše zmíněného pejpru uvádí, že se jim podařilo na 64 GPU Nvidia GTX970, každá opět po cca 9000 CZK, najít za 10 dnů freestart collision. To není to stejné, jako skutečná normální post-signing kolize - pěkné vysvětlení je třeba tady. Jde prostě o ukázku, že existuje možnost pro chosen-prefix útoky, která kazí reputaci daného algoritmu. Chosen-prefix útokům se dlouhodobě bráníme vkládáním náhodných informací do podepisovaných dat (do certifikátů náhodné sériové číslo, do dokumentů prostě náhodné číslo) a jsme tudíž proti nim velmi imunní.

Takže bych to uzavřel, že SHA-1 má dneska reálnou aritmetickou post-signing kolizní bezpečnost v řádech stovek let při nákladech v řádech desítek až stovek miliónů CZK minimálně.

Poznámka: znovu k porovnatelnosti - vzhledem k tomu, že SHA-1 je 80-bitová comparable bezpečnost, tak AES128 je 2^48 krát bezpečnější.

Opakuji aritmetickou. Pokud máme už hotový (post-signing) certifikát, nebo podepsaný dokument, zaplatíte desítky až stovky milionů a za pár let dostanete aritmetickou břečku, která nevypadá ani jako ten patent, kniha, nebo certifikát. A můžete zkoušet znovu.

Všechno ostatní jsou predikce. Uvědomte si, že jde o reklamu. Když už někdo predikuje, musí to vyznít nebezpečně. Nostradamusa si taky každý pamatuje ještě dneska.

Bojíte se? Já ne. Uklízečka s keyloggerem, nebo naštvaný zaměstnanec je milionkrát nebezpečnější zvíře. Chápu, že se bojí vlády, vojáci a tajné služby, i já se v podstatě bojím. SHA-1 má poškozenou reputaci a je pro každého lepší, když prostě přejde na něco bezpečnějšího, pokud to jde. Ale tvrdit, že to je mrtvý algoritmus...

Útoky na koncové certifikáty vs. certifikační autoritu

Dobře, začíná se nám do reality přibližovat vypočetní krekování SHA-1. Co to znamená pro certifikační autority, nebo jimi vydávané koncové certifikáty? Uvědomte si na začátek rovnou rozdíl mezi kořenovou certifikační autoritou (root CA), nižší certifikační autoritou (policy nebo issuing subordinate CA) a koncovým vydaným certifikátem (leaf certificate, user certificate, endpoint certificate, end-entitity certificate).

Útok na certifikát koncový - uživatelský

Řekněme, že chceme udělat MITM útok na nějaký HTTPS web server. Například https://www.sevecek.com. Tam je certifikát podepsaný certifikační autoritou a jeho podpis je pomocí SHA-1. Certifikát už existuje. Budeme tedy hledat post-signing kolizi. K úspěšnému MITM útoku bychom potřebovali dvě věci:

 1. dokázat udělat MITM pro nějakou oběť
 2. útočník by si musel sehnat certifikát, ve kterém by pole Subject nebo SAN (Subject Alternative Name) obsahovalo www.sevecek.com a přitom by k tomuto certifikátu měl útočník v ruce svůj vlastní privátní a veřejný klíč. Jedinné, co se v certifikátu kontroluje, je Subject nebo SAN. Útočník tedy má následující dvě možnosti:
 1. buď bude bruteforce vymýšlet dvojici privátní a veřejný klíč takový, který dá v požadovaném koncovém certifikátu (se jménem www.sevecek.com) stejnou SHA-1 hash. A bude mít tedy kolizní certifikát s vlastními klíči. To by bylo super. Akorát to ani při 80bitové bezpečnosti prostě nejde. Uvědomte si, že generování páru privátní - veřejný klíč také něco stojí. Nejen, že počítáte náhodné certifikáty při 80-bitové bezpečnosti, ale zdržujete se významně na generování asymetrických klíčů. Poznámka: nebylo by zde snad jednodušší útočit na kvalitu RSA a jeho délky klíče než na podpis - nebylo, 112 bitů pro 2048bitový RSA je pořád o hodně více, než 80bitů pro SHA-1. A zase připomínám, že ty kolize jsou aritmetické, takže to bude jen velmi těžko po 2^80 iteracích vypadat jako certifikát!
 2. druhou možností je, že zkusí počkat, až někdo (podle predikce ze zmíněného pejpru) vymyslí a dokáže využít nějakou rychle vypočítatelnou freestart hash. To by potom mohl zkusit na některou (libovolnou, nemusí být stejná jako ta, která www.sevecek.com naposledy vydala) certifikační autoritu udělat chosen-prefix útok. To znamená, že by si díky freestart hash vygeneroval svoje privátní a veřejné klíče a nechal si podepsat nový certifikát s vlastním jménem - třeba www.gopas.cz. Tady by libovolná autorita podespala skutečný požadavek na něco, co ten útočník opravdu vlastní. Ale díky správně předpočítanému požadavku by měl k tomu rovnou i rychle vypočítaný kolizní certifikát se jménem www.sevecek.com. Stějně tak, jako se roku 2005 stalo s MD5. Nojo, jenže to jsou pořád jenom predikce. Chosen-prefix útok na SHA-1 zatím nikdo nedokázal. A za druhé, tomu se brání autority tím, že do certifikátů vkládají náhodná sériová čísla, takže velmi omezují možnost něco vůbec předpočítávat. Chosen-prefix útok vyžaduje dopředu vědět, co se bude podepisovat. Jestliže do podepisovaného materiálu (certifikát, dlužní úpis, daňové přiznání) vložíte při podpisu například náhodné číslo, těžko půjde něco předpočítat.

Jenže takových koncových certifikátů je moc, čím více, tím větší pravděpodobnost útoku někde. Taky je vcelku jednoduché je prostě přestat vydávat a nahradit SHA-256. Takže to všichni udělejte, a budeme v bezpečí!

Útok na certifikát kořenové certifikační autority (CA - root certification authority)

Proč budou i nadále platit SHA-1 kořenové certifikáty a certifikáty nižších (podřízených - subordinate) autorit i po roce 2017?

Dva důvody. Menší nebezpečnost a business.

Business je jasný. Zdůvěryhodnit si root CA po celém světě je velmi nákladné. Ani Verisign (Symantec) ještě nepřešel a předpokládám, že ještě dlouuuho nepřejde. Nemohou. Proč jim lidi platí za certifikáty? Protože jim věří každý OS, mobil, kalkulačka, splachovadlo s digitálním zobrazováním nálože, router, switch apod. Kdyby teď začali vydávat pod novou autoritou, všechny web shopy a internet bankingy by se zhrozily, protože by odpadla polovina uživatelů se starými neaktualizovanými trust store.

Druhý důvod bezpečnostní je zajímavější. Riziko na jedinném certifikátu certifikační autority je minimální. Co by znamenalo pro útočníka "kreknout" existující CA certifikát přes jeho SHA-1 hash? To hodně závisí na tom, co kontroluje klient, pokud vyhodnocuje platnost stromu (cesty - path validation) od koncového certifikátu směrem nahoru.

Každý spodnější certifikát odkazuje na svého vydavatele pomocí jeho jména z políčka Subject. Dále ale odkazuje nahoru i volitelným políčkem Authority Key ID (AKI). AKI pole ukazuje nahoru na rodičovo políčko Subject Key ID (SKI), což je SHA-1 heš veřejného klíče certifikátu (public key hash) - v tomto případě hash veřejného klíče vydavatele. Takže každý nižší certifikát v sobě má heš veřejného klíče vydavatele.

Na konci cesty - tedy na vrcholu stromu - se nalézá kořenový (root) CA certifikát, kterému klient musí bezmezně věřit. To znamená, že má tento certifikát celý binárně umístěný ve svém trust store (ve Windows je to Trusted Root Certification Authorities, neboli v powershellu cert:\localmachine\root).

Pokud by chtěl útočník "kreknout" přímo nějaký libovolný certifikát nějaké certifikační autority z řetězu, mohl by si zkusit generovat kolizní certifikát s jiným veřejným a privátním klíčem. Stejný jako předchozí problém post-signing kolize koncového certifikátu. A ještě to bude o trošku ztížené, pokud klientské certifikáty obsahují AKI/SKI vydavatele. Znamenalo by to tedy brute-force generovat certifikáty pro různé public-private key pair při zachování obsahu pole Subject tak, že i AKI/SKI by bylo stejné. A máme tu pořád 80bitovou bezpečnost, pokud ne silnější.

V případě root (kořenové) CA to bude ještě o to složitější, že hledáte kolizi při zachování nejen Subject a AKI/SKI, ale také thumbprint (otisk), nebo dokonce celý obsah certifikátu binárně. A tím jste skončili úplně.

Certifikáty certifikačních autorit nepodléhají problému chosen-prefix, protože veřejné autority nepodepisují CA certifikáty pro anonymní veřejné žadatele. Všeho všudy taky pro post-signing krekování máte k dispozici jen velmi málo certifikátů veřejných autorit v porovnání s počtem vydávaných koncových certifikátů a tudíž klesá pravděpodobnost, že se už někdo historicky trefil do nějaké kolize.

Proto jsou CA certifikáty podepsané SHA-1 pořád dost bezpečné nato, aby se nemuselo dramatizovat. Větší rizika jsou na koncových certifikátech, proto ta deprecation policy od roku 2017.

Na závěr dvě poznámečky

V článku o zrušení důvěryhodnosti SHA-1 koncových certifikátů se objevila nedávno zmínka o tom, že se to týká pouze root CA, které jsou na Microsoft Trusted Root Certificate Program. Tzn. snad pouze kořenových autority, které se distribuují do Windows automaticky a dynamicky z Windows Update. Takže to asi nebude ovlivňovat vaše vnitřní CA, které snad mohou vydávat i nadále cokoliv chtějí. Zdá se?

Druhak, pokud máte stávající root CA, jak je z politiky vidět a jak jsme si vysvětlili, není nutné ji přeinstalovávat, ani pokud ona sama je SHA-1 samo-podepsaná (self-signed). Jediné co musíte případně změnit, je algoritmus, kterým se podepisují koncové vydané certifikáty. To se dá udělat i jen pomocí registrů a prostě CAčku potom restartnete a všechno se už bude vydávat jako SHA-256:

HKLM\System\CurrentControlSet\Service\CertSvc\Configuration\CAxxx\CSP
CNGHashAlgorithm = REG_SZ = SHA256

A to je dneska už opravdu všechno :-)

listopad 04
CMD byla vždycky úchylárna

Kouzelný příklad, jak v CMD aktualizovat datum a čas souboru - https://support.microsoft.com/en-us/kb/69581

COPY /B nejakySoubor.txt +,,

No, dneska asi PowerShell, alespoň trošku normálnějším způsobem:

(get-item nejakySoubor.txt).LastWriteTime = [DateTime]::Now

 

listopad 03
Backdoor ve standardních veřejných algoritmech a další poznámky

Kamarád mi poslal následující odkaz. Nesnažím se na něho reagovat, jenom jsem si tam všiml zmínek ke kvěma klasickým teoriím. Pořád se vynořují různé spekulace o tom, jestli standardní veřejné algoritmy jako je AES a ECxxx a různé generátory náhodných čísel apod. neobsahují backdoor (zadní vrátka), která tam NSA vnesla, aby se do toho později dostala. Druhá obvyklá spekulace hovoří o tom, že existují nějaké "tajné" algoritmy, které se používají na nějaké "ultra top secret" věci apod.

Odpověď první

Blbost. Nikdo si nedovolí do algoritmu, který si standardizoval pro svoje vlastní použití, vnášet backdoor, protože existuje riziko, že si toho někdo všimne. Uvědomte si, že standardními algoritmy nejsou šifrovány jen aktuální přenosy a aktuální data, ale miliardy záloh a vůbec latentních uložených dat, která by se musela přešifrovat, pokud by se to provalilo. Nehledě na to, že počítáme s tím, že protivník si prostě jenom už pár let ukládá všechny naše zašifrované přenosy, aby si to přečetl později, až to půjde lépe.

Jednoduše - pokud někdo dokáže při aktuálních matematických znalostech vymyslet algoritmus se zadními vrátky, proč by to nedokázal jednoduše objevit někdo jiný s aktuálními matematickými znalostmi?

Jistě existuje vždycky riziko, že někdo objeví movou matematickou metodu, jak rychle krekovat i algoritmus bez předchozího backdooru, ale to vyžaduje nejprve posun na vyšší úroveň matematických znalostí, což je řádově větší problém.

Odpověď druhá

Blbost. Samozřejmě se používají "tajné" algoritmy, ale to je vždycky jen určitý folklór pro nějaký široce známý a prověřený algoritmus při nejlepším. Nikdo si nedovolí používat algoritmus, který si sám vymyslel a validovalo ho několik kusů jeho vlastních kryptologů oproti tisícům u veřejných algoritmů. Vždycky je riziko, že si prostě kluci ušatí nevšimli nějaké blbiny, takže to pak nějaké děcko v afganistánu přečte od oka.

Druhý důvod je ještě mnohem prozajičtější. Člověk má samozřejmě pocit, že "top secret" je tak maximálně pět dokumentů, jedním z nichž je ultra tajná mega atomovka, která se dá transportovat v análním otvoru a ještě to optimalizuje stolici, takže k tomu má přístup tak maximálně americkej prezident a jeho prověřenej rektolog. Nesmysl.

Top secret jsou milióny dokumentů, pokud ne miliardy a přístup k nim má desetitisíce lidí, pokud ne milióny (viz. například tady) - prostě nejen ti tři vědci a prezident přichází do kontaktu s top secret daty. Máte adminy, techniky, dodavatele, uklízečky a servisáky. Každý voják co má satelitní komunikátor má v ruce krypto software.

A tihle všichni potřebují, aby s těmi daty mohli pracovat. Musí mít operační systémy, musí mít aplikace. Všechny tyhle aplikace musí vyvíjet normální firmy od kterých se to nakupuje. Ty normální firmy musí vyvíjet na základě standardů a běžných knihoven, protože to je potom prostě a jednoduše levnější. Jinak by NSA musela validovat a hlavně platit dvacetkrát víc za každou super aplikaci, která umí ten jejich megatajnej algoritmus na objednávání obědů na každým atomovým křižníku.

A teď to hlavní kouzlo - a protože těch aplikací je tolik, tak by bylo tolik dodavatelů, že by se z těch super tajnejch algoritmů stejně velice brzo staly totálně veřejné.

Rovná se

Vláda potřebuje standardní otevřené algoritmy bez zadních vrátek. Standardy jsou pro lidi. Lidi fungují v řádech let minimálně, spíše v řádech pětiletek a mnohem déle. S tím se počítá a proto jsou standardy dělány na mnoho let dopředu.

Pokud se zjistí nějaká skutečná díra, tak se standardy změní. A tak dokud se nezmění NIST comparable algorithm strength, tak já budu pořád považovat SHA-1 za 80bitovou bezpečnost a ECDSA 256 za 128bitovou bezpečnost a DH/ECDH 2048/224 za 112bitovou bezpečnost. Tak jak tomu je už 8 let.

A já jdu v klidu spinkat.

říjen 18
Řešení potíží SSTP VPN připojení s certifikátem serveru

V dnešní době, kdy už máte všichni alespoň Windows 7 a Windows Server 2008, si můžete dovolit naprosto luxusní TLS/SSL VPN připojení protokolem SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol). Oproti PPTP se šifruje náhodným klíčem a je to standardní TLS (PPTP šifruje slaboučkným heslem uživatele). Oproti různým druhům IPSec VPN, jako je L2TP nebo IKEv2 a DirectAccess, nepotřebujete klientský certifikát. Takže pohoda, uživatel zadá heslo a přitom je to o hodně lepší, než zastaralá PPTP.

Jenže ne pohoda. Na SSTP VPN serveru (RRAS) potřebujete mít správný a platný a důvěryhodný TLS/SSL HTTPS certifikát webového serveru. Každý s tím vždycky laboruje a nikdy se neví, co uživatel vidí a proč mu to selhává.

Jak to vyzkoušet z klienta

SSTP VPN je normální HTTPS. Takže z klienta prostě zadejte do prohlížeče jenom jeho URL:

https://prahavpn.gopas.cz/sra{BA195980-CD49-458b-9E23-C84EE0ADCD75}

Sice neuvidíte v prohlížeči žádnou stránku, ale měli byste dostat poměrně srozumitelnou odpověď:

Response = HTTP/1.1 401 
Server = Microsoft-HTTPAPI/2.0
Date = Sun, 18 Oct 2015 08:22:52 GMT
Connection = close
Content-Length = 0

Ale hlavně uvidíte, jestli je certifikát v pořádku, nebo není:


Pokud se na první pohled zdá být v pořádku, uložte si ho do souboru. Možná nepůjde uložit na první pokus, musíte mít to URL umístěno v Trusted Sites (nebo v Local Intranet) zóně Internet Exploreru. No a potom už musíte jenom z příkazové řádky zkontrolovat certifikát kompletně. Tedy hlavně jeho CRL nebo OCSP revocation list (seznam zneplatnění). Protože SSTP vyžaduje kontrolu CRL, bez toho se nepřipojí. Nepřípojí se ani když to CRL jenom nejde stáhnout. Certifikát nemusí být neplatný, stačí že to nejde ověřit přes CRL nebo OCSP (detailnější návod v angličtině mám i zde):

certutil -urlfetch -verify c:\public\gopas.cer

Ve výstupu musí být úplně na konci napsáno, že Certificate revocation check passed. Pokud to tam není, bude tam nějaká chyba. O trošku více nahoře uvidíte detaily a například informaci které URL nelze stáhnout. Jednoduchou stahovačku CRL a OCSP máte také takto - pozor, tohle ale jenom stahuje, nekontroluje to ten certifikát:

certutil -url c:\public\gopas.cer

Třeba právě v tomto mém případě to píše, že The revocation function was not able to check revocation because the revocation server was offline. 0x80092013. Revocation check skipped - server offline. Takže nefunguje CRL, nelze se připojit.

Příkladem je třeba vnitřní certifikační autorita, která nemá CRL dostupné na veřejné HTTP adrese bez ověřování uživatele. Ve výchozím stavu publikují jenom na LDAP, kam se z internetu určitě nedostanete (alespoň doufám :-)). Viz poslední obrázek dnešního dne:

Prostě to jinak nepůjde, než že to CRL rozchodíte i z venku. Na HTTP cestě. Nebo si kupte veřejný certifikát a nemusíte to řešit.

Jak zakázat CRL kontrolu na SSTP klinetovi

No dobrá, tak vám to tedy řeknu. Na klientech je samozřejmě možné vypnout CRL kontrolu. Ne, že byste to chtěli udělat na trvalo, ale když už, tak alespoň na vyzkoušení se to může hodit:

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\SSTPSvc\Parameters
NoCertRevocationCheck = DWORD = 1

No a to je už snad úplně všechno :-)

říjen 16
První verze BitColdKit je na světě

Uf, tak jsem konečně uvedl do zveřejnitelného stavu svůj nový BitColdKit, tedy nástroje na forensní analýzu BitLocker zašifrovaných médií. Nic podobného na internetu nenajdete, možná nějaké linuxové mountování, nebo placený dešifrovač RAW obrazu disku.

Můj software bude mnohem komplexnější a už teď nabízí následující funkce, včetně plného zdrojového kódu v kombinaci PowerShell a C#. Zdroják obsahuje formáty key package souborů, napsal jsem si vlastní AES a úplně špičkový deklarativní popisovač dynamických paměťových bufferů s validací pro C# a čtečku VHD. Celkově to umí toto:

 • export key package souborů a 48 ciferných hesel (48 digit recovery password) a BEK souborů z běžícího systému (obdoba toho, co je součástí mého volatile forensics)
 • export key package souborů a 48 ciferných hesel (48 digit recovery password) z Active Directory online (msFVE-RecoveryPassword a msFVE-KeyPackage)
 • dešifrování key package vyexportovaných souborů a získní FVEK a VMK v čisté formě a dalších forensních informací
 • vyhledávání textových a binárních řetězců přímo v paměti běžících procesů, případně v souborech a memory dumpech
 • vyhledávání AES klíčů (a to i poškozených) přímo v paměti běžících procesů, případně v souborech a memory dumpech
 • čtení sektorů z offline VHD souborů
 • generování souborů, které zacpávají disk, aby bylo něco vidět
 • sežrání RAM paměti a její vyplnění požadovaným textem
 • rekonstrukce poškozených AES klíčů

V plánu zůstává dopsat čtení VHDX souborů a RAW imidž disků a následně jejich dešifrování. Uf. Zůstaňte naladěni :-)

říjen 12
Kradou české dráhy?

Odpovězte si sami. Toto jsou pouze fakta:

Dnes jsem přijel v 8:47 na hlavní nádraží v Praze. Vlak zde končil. Předpokládám, že všichni tedy v podstatě hned vystoupili. Já jsem vyběhl a zapomněl jsem v 1. třídě nahoře kufřík. Jednalo se o vlak Brněnský drak, kde je v první třídě pouze přesně 22 míst. V 9:02 jsem si to uvědomil v metru a požádal manželku, aby zavolala na nádraží a zkusila to zachránit.

V 9:11 mi manželka sdělila, že ochotná paní na hlavním nádraží to začala zjišťovat. Sem vede veliká pochvala za ochotu.

V 9:37 se vrátila zpátky informace, že průvodčí údajně vlak prošel a nic nenašel.

Nadále je záležitost fajlnuta pod číslem 631, kdyby se náhodou ještě něco našlo.

Takže kdo krade? Těch několik lidí, kteří vystupovali z první třídy? Nebo obsluha jídelního vozu? Nebo uklízecí četa? Nebo průvodčí?

Co ti kreténi získali?

Vcelku pěkný kufřík, plyšáka, kterého jsem dostal od synka, polštářek, tryčka, polovyjezený aspirín, hřeben. Piče. Doufám že jim uhnije ruka.

září 30
Aktualizace Volatile Forensics nástroje o BitLocker

Předně - děkuji všem za účast na HackerFestu. Byla to neuvěřitelná zábava!

Provedl jsem aktualizaci svého forensního nástroje na vyčítání volatile informací (prchavý stav) počítačů. Stáhnout se to dá zde ve formě ZIP. Detailní starší článek je možné najít tady.

V podstatě se jedná o skript (máte kompletní zdrojový kód), který se spustí na počítači, pokud z něho chcete vybrat co nejvíce prchajících informací. Například ještě dřív, než počítač vypnete a odvezete do labu na výzkum. Skript jsem obohatil - kromě několika detailů - o sbírání BitLocker souvisejících záležitostí a dešifrovacích klíčů a balíčků, ale i o volatile state Hyper-V virtuálních počítačů. Seznam zásadních věcí, které to dumpuje následuje:

 • seznam BitLocker protektorů (key protector), to znamená například i ta 48 ciferná hesla (48 digit recovery password)
 • vyexportuje všechny dostupné key package - to znamená kompletní info, které je potřebné k dešifrování disků a to i z části poškozených
 • pokud se to podaří, připojí se do Active Directory a vyexportuje key package a 48 ciferná hesla i z AD
 • všechny možné systémové WMI tabulku - seznam běžících procesů, konfigurace disků, konfiguraci paměti, výměnných médií a hardware obecně, TCP spojení, aktuální IP konfiguraci, načtené DLL knihovny, seznam shadow copy, firewallu, načtené registrové soubory, stavy Hyper-V virtuálních počítačů a switchů, a podobně
 • provede dump paměti všech běžících procesů, včetně svého a LSASS, v jehož paměti jsou hesla uživatelů v plné formě
 • dumpne autoruns
 • pokud je na počítači IIS, provede dump nastavení, ale hlavně uživatelských účtů a jejich hesel pro jednotlivé app pool

Jedná se ve většině případů jen o věci, které nelze zjistit později, potom co počítač vypnete, nebo restartujete. Cílem bylo jeho provedení co nejrychleji. Snaží se posbírat co nejvíce informací, a to i v případě, že aktuálně přihlášený uživatel není členem skupiny Administrators. V takovém případě prostě posbírá co jde.

Jedná se o forensní program. Je digitálně podepsaný s korektními časovými razítky. Máte zdrojový kód. Nic to nemodifikuje, kromě výstupního podadresáře, který vznikne na místě, odkud program spouštíte. Dokonce i obecný TEMP adresář je pro běh skriptu přesunut do jeho podadresáře, aby se zásah minimalizoval.

Optimální použití je následující:

 • vezmete prázdnou USB flashku (musíte to mít na zapisovatelném médiu)
 • naformátujete (ideálně NTFS, které má lepší forensní informace) a vyčistíte ji pomocí SDELETE - je tam na to BAT, který prostě vyčistí volné místo na aktuálním médiu
 • nakopírujete tam tento program
 • do zkoumaného počítače tuto USB flash vložíte a spustíte volatile-forensics.bat
 • odpovíte na několik dotazů. Například to chce po vás vědět vaše datum a čas - tedy to co máte na hodinkách - aby se to dalo porovnat s tím, co je na počítači
 • skript provede sejmutí otisku systému a uloží všechno do svého podadresáře. Nic jiného nemodifikuje, pokud si to na začátku explicitně nepřejete
 • až skript doběhne, žádá si po vás heslo, kterým podepíše celý výsledek, abyste měli jistotu, že se nic nezmění
 • flash ponecháte zastrčenou v počítači, nic nevyndáváte, všechno vypnete a odvezete do labu, kde se ze všeho udělají image apod.

Modifikace

Jediné dvě modifikace, které je program ochoten udělat, jsou následující. Pokud nechcete měnit nic, na začátku se na to program zeptá a nic se měnit nebude. Na druhé straně, výměnné médium v počítači ponecháváte, takže všechny jím provedené změny jsou mezi důkazy spolu s časovými razítky a je možno je dohledat:

 •  vypnout mazání stránkovacího souboru (pagefile) při vypínání počítače. Je škoda o jeho obsah přijít. Program nejprve zazálohuje registrovou hodnotu ClearPageFileAtShutdown a pokud chcete, může ji změnit tak, aby se stráknovací soubor nemazal.
 • pro každý zašifrovaný oddíl přidá nový BitLocker protector typu 48 digit recovery password - tedy možnost dešifrovat všechny BitLocker oddíly pomocí tohoto 48 ciferného hesla. Toto 48 ciferné heslo je přesně následující - 285681-285714-285505-127897-313874-274340-296956-285604, jedná se o zakódovaný text 'sevecek-volatile' - takže lze také později jednoduše identifikovat. To je pro případ, že by tam taková možnost dosud nebyla. Například někdo může mít pouze heslo (password), nebo jenom TPM, a to by byla škoda :-)

Ještě jednou link ke stažení ZIP i jednotlivých souborů.

září 22
Neviditelná registrová hodnota

Omlouvám se skoro za spam, ale zjistil jsem, že to sice mám na webu, ale nejde to vygůglovat, protože tam nejsou klíčová slova. No hanba. Takže tady je informace o tom, jak by někdo mohl udělat skrytou (neviditelnou) registrovou hodnotu. Neviditelnou jen do určité míry, protože je skrytá jen v regeditu, který nezobrazuje hodnoty (registry value), které jejichž jméno je delší než 255 znaků.

Stačí tedy udělat hodnotu s delším jménem. Například takto:

Set-ItemProperty HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run -Name ('neviditelne' * 26) -Value 'nejakytajnysoubor.exe'

Přesvědčte se v regedit, že to tam není vidět. Například ale v programu autoruns to vidět je. Takže zase až tak tajné to není. Ale zajímavá snad ano :-)

září 08
No výborně, konečně slušně provedená analýza Windows 10 komunikací

Tak konečně to někdo udělal za mě :-) a provedl slušnou analýzu: http://www.root.cz/clanky/windows-10-analyza-probihajici-komunikace/

Přesně jak jsem říkal. Prostě se toho odesílá hodně "statisticky". Stejně jako na jakémkoliv jiném systému. MS si nemůže dovolit sbírat nějaká data, která by se dala označit za citlivá. Pokud chce prodávat ten systém pro vlády a podniky, tak to prostě dělat nebude. Ten systém používá americká vláda, armáda a tajné služby, takže ti první by to asi nechtěli.

Všichni kdo se pořád obávají o svoje data, se mohou zamyslet nad následujícími otázkami:

 • máte Office365 a v něm celou firemní poštu, fotky, dokumenty? Čeho se bojíte?
 • máte Skype, takže veškeré vaše komunikace chodí přes Microsoft servery. Už dávno Skype nechodí přímo mezi uživateli. Čeho se bojíte?
 • máte Azure a v něm nějaké virtuálky? Čeho se bojíte?
 • používáte OneDrive (SkyDrive)? Čeho se bojíte?
 • kolik jste kdy v životě viděli Microsoft zaměstnanců, kteří osobně spravují libovolný jeden z jejich serverů?
září 04
Náhodné loginy jako zajímavý koncept bezpečnosti

Nedávno jsem zjistil, že jeden zákazník používá pro svoje uživatele náhodné loginy, které nemají nic společného ani s konkrétní osobou, ale ani to není například číslo zaměstnance apod. Nikdy mě to nenapadlo, ale je to velmi bezpečnostně zajímavý koncept.

ISO 2700x (konkrétně ISO 27002, což je ta norma, která vůbec stanovuje co konkrétně můžete implementovat) doporučuje podle kontrolního mechanismu 9.4.2 - Secure log-on procedures, že A good log-on procedure should not provide help messages during the log-on procedure that would aid an unauthorized user.

Toho se většinou dosahuje poměrně známou bezpečnostní politikou (security policy) Interactive logon: do not display last user name.

Důvod je asi jasný. Pokud někdo nezná ani můj login, nemůže zkoušet hesla. Bez ohledu na kvalitu hesla, při znalosti loginu se budou dát hesla zkoušet. To mnohdy vede k jejich zamykání - což je třeba jedno dost podstatné riziko od bývalých znechucených zaměstnanců, které jsem tu popisoval minule.

Ona ta politika není zase až tak všespásná. V tom minulém článku jsou také demonstrační skripty, které by měly ukázat, že to chrání opravdu jen proti totálním anonymním outsiderům - tedy uklízečkám, dodavatelům apod, kteří nemají ve vašem prostředí žádný, alespoň omezený účet. Jinak seznam loginů si může z Active Directory (AD) vypsat libovolný authenticated users - přes LDAP ve výchozím nastavení a přes SAM interface vždycky.

Takže jsem ji nepovažoval jako moc zásadní, protože proti vnitřním zaměstnancům nechrání vůbec.

Ale to jen do okamžiku, kdy nemáte náhodné loginy. Pokud má člověk totálně nic neříkající a nespárovatelný login, má to docela smysl. Pokud není vidět login na přihlašovací, nebo zamykací obrazovce, dokonce i kolegové ze stejného open-space budou mít problém zjistit, jaký mají ostatní přihlašovací jména. Samozřejmě pořád platí, že ve výchozím stavu může authenticated users číst opravdu hodně LDAP atributů, takže to spárování může jít provést přes tyto ostatní informace - ale to už se dá změnit a zabezpečit ručně.

Takže je to samo o sobě docela zajímavý nápad.

září 03
List všech properties dohloubky

Zrovna včera jsem v PowerShell potřeboval najít jednu Property. Věděl jsem její jméno, měl jsem jeden root objekt. V mém případě se jednalo o TMG objekt (fpc.root) a šlo mi o to, najít property UseLegacyErrorPagesDirectory, kterou se přepínají error pages z původní RTM verze na SP2 verzi. Tyhle informace jsem zjistil z change tracking, to je ok. Jenže kde ta property je, ve kterém objektu? Uvnitř TMG objektu je hromada property, žádná z nich to není. Většina těch properties jsou hlubší objekty. A mají další hlubší podobjekty. A někde tam to je.

Tak jsem si napsal prográmek. Dáte mu jeden objekt a on "rekurzivně" projede všechny property do hloubky. Projede samozřejmě jenom ty, které nejsou $null, ale to v daném problému nevadí.

Připadlo mě to jako zajímavý problém, protože to vyžaduje rekurzi a já jsem ji chtěl udělat bez rekurze, jen pomocí ArrayList seznamu. Navíc je to zajímavá ukázka, protože nemůžete ten seznam projíždět foreach cyklem, protože budete měnit jeho obsah uvnitř toho cyklu a to se nesmí.

function global:Get-MemberMap ([object] $startObj)
{
 [Collections.ArrayList] $propertyMap = @()

 $maxLevel = 4
 [Collections.ArrayList] $objectsToProcess = @()
 [void] $objectsToProcess.Add(@('', 0, $tmg)) 

 while ($objectsToProcess.Count -gt 0) {

  $oneObjPath = $objectsToProcess[0][0]
  $oneObjLevel = $objectsToProcess[0][1]
  $oneObj = $objectsToProcess[0][2]
  $objectsToProcess.RemoveAt(0)

  $properties = gm -i $oneObj -memb Property -EA SilentlyContinue | Select -Expand Name
  $error.Clear()

  foreach ($oneProperty in $properties) {

   if (($oneProperty -ne '') -and ($oneProperty -ne $null)) {

    $onePropertyPath = '{0}.{1}' -f $oneObjPath, $oneProperty
    [void] $propertyMap.Add($onePropertyPath)

    [void] $objectsToProcess.Add(@($onePropertyPath, ($oneObjLevel + 1), $oneObj.$oneProperty))
   }
  }

  if ($oneObjLevel -eq $maxLevel) {

   break
  }
 }

 return $propertyMap
}

A nakonec to bylo až tady .ArrayPolicy.WebProxy.UseLegacyErrorPagesDirectory.

srpen 27
Zamykání účtů při vzdáleném přístupu

Tak to se roztrhl pytel. Za poslední dva roky jsem řešil už tři konkrétní případy, kdy nějaký naštvaný/vyhozený zaměstnanec způsoboval firmě poměrně zásadní problém. A přitom mu to nedokážete a navíc to jde hodně špatně omezit.

Scénář pro lidi, co chtějí pičovat

Jste zaměstnanci. Někdo vás naštve a případně i vyhodí. Jste z povahy pičingeři. Co uděláte?

Buď s tím počítáte už dopředu, nebo to ještě stihnete připravit, než vám seberou přístup. Jediné co potřebujete je zjistit seznam všech loginů. Seznam všech doménových loginů může ve výchozím stavu získat libovolný ověřený uživatel. Stačí úplně obyčejný účet. Dokonce stačí, když máte lokální účet na nějakém doménovém počítači. Různé metody zjištění seznamu účtů ze stanice následují. Tohle externista neudělá, musí to být útočník s interním přístupem:

gwmi -query ('SELECT * FROM Win32_UserAccount WHERE Domain <> "{0}"' -f [Environment]::MachineName)

A tohle funguje i v případě, že jste pouhými lokálními uživateli na libovolném doménovém počítači:

function global:Get-PrimaryDomainSID ()
{
 # Note: this script obtains SID of the primary AD domain for the local computer. It works both
 #    if the local computer is a domain member (DomainRole = 1 or DomainRole = 3)
 #    or if the local computer is a domain controller (DomainRole = 4 or DomainRole = 4).
 #    The code works even under local user account and does not require calling user
 #    to be domain account. This should also work on any AD domain regardless of language
 #    mutation because, hopefully, the krbtgt account has always the same name

 [string] $domainSID = $null

 [int] $domainRole = gwmi Win32_ComputerSystem | Select -Expand DomainRole
 [bool] $isDomainMember = ($domainRole -ne 0) -and ($domainRole -ne 2)

 if ($isDomainMember) {

  [string] $domain = gwmi Win32_ComputerSystem | Select -Expand Domain
  [string] $krbtgtSID = (New-Object Security.Principal.NTAccount $domain\krbtgt).Translate([Security.Principal.SecurityIdentifier]).Value
  $domainSID = $krbtgtSID.SubString(0, $krbtgtSID.LastIndexOf('-'))
 }

 return $domainSID
}


$domainSID = Get-PrimaryDomainSID

(500..10000) | % { 

 $user = New-Object Security.Principal.SecurityIdentifier $domainSID-$_
 $errorActionPreference = 'SilentlyContinue'
 $user.Translate([Type]::GetType('System.Security.Principal.NTAccount')).Value
 $errorActionPreference = 'Continue'
}

Pokud ten parchant získal seznam všech loginů z Active Directory, může začít otravovat.

Nejhorší metoda je pozamykat všechny AD účty z internetu

Představte si, že si udělá skript, který spustí na svém počítači někde v internetu. Samozřejmě to udělá někde v KFC, nebo v kavárně a podobně. Pokaždé na jiné, totálně anonymní IP adrese. A bude to dělat jednou za čas, když si ta svině někdy vzpomene, jakou mu kdo v bývalé práci udělal bolístku.

Skript se pokusí připojit na nějakou vaši službu s venkovním přístupem. Například VPN, nebo podstatně hůře nějaký web - SharePoint, nebo KDC proxy, nebo Exchange, nebo RD Gateway (viz. například můj nedávný článeček). To všechno vyžaduje AD ověření. A prostě vyzkouší několik náhodných hesel pro každý účet. Ne moc. Stačí tolik, aby se ten účet zamknul. Není vůbec cílem ta hesla prolomit.

Proti tomu skoro není obrana. Když se to stane poprvé, všechny účty odemknete a zakážete tu jednu IP adresu. A za pár dnů to máte znovu z jiné IP adresy. A pak zase. Můžete také změnit lidem loginy :-( A útočník se směje, protože taková akce bude trvat pár sekund i vůči tisícům účtů.

Nejhorší je, že to funguje na všechny účty, i když tu VPN má povoleno jen několik lidí. Protože ověřit uživatele musíte dříve, než se zjistí, že se na VPN nedostane. Takže ty pokusy o přihlášení se v každém případě proženou do AD na každý zkoušený účet. Takže všechny účty, a když říkám všechny, tak samozřejmě myslím i účty servisní a účty správců - kromě built-in administrator účtu (ten co má SID koncovku -500).

Hrůza.

Řešení pomocí přihlašování certifikátem, ideálně čipovou kartou

Optimální řešení je samozřejmě mít veškerá vnější připojení pomocí certifikátu, ještě lépe rovnou používat čipové karty (smart card). Útočník certifikát nefejkne.

Jenže kdo to má, že přátelé?

Částečné řešení pro RRAS VPN

Pokud máte RRAS (Remote Access Services) VPN a váš NPS server běží alespoň na Windows 2008 nebo je novější, můžete použít NPS account lockout. O co jde? V podstatě na NPS RADIUS serveru nastavíte zamykání účtů po menším počtu pokusů, než je nastaveno na Active Directory. Dělá se to pomocí registrového klíče:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RemoteAccess\Parameters\AccountLockout

a registrových hodnot MaxDenials a ResetTime (mins) - viz. ten článek v odkazu.

Výsledek je, že útočník sice pozamyká všechny účty pro přístup přes VPN, ale už je nezamkne v AD. Ne že by to bylo moc velká úleva, ale pořád vám budou lidi pracovat alespoň vevnitř.

Těžko řešitelné webové služby

Podstatně větší problém je v případě, že máte Basic, nebo Windows Authentication na webovém serveru vystrčeném do internetu. Tam nevím o ničem, co by umělo takovýto snížený práh (threshold) zamykání udělat samo o sobě. To není případ jen normálního IIS web serveru, jako je SharePoint nebo Exchange. Takto se ověřujete také do RD Gateway, nebo i DirectAccess při KDC proxy bez certifikátů při čistém IPv6.

Navíc naskriptovat webového klienta s ověřením jsou tři řádky v PowerShell.

Jediné jednodušší řešení pro webové služby je WAP (Web Application Proxy) a AD FS 3.0, které máte na Windows 2012 R2. WAP je reverse HTTPS proxy (HTTPS publishing), která umí ověřovat uživatele ještě před vstupem na vnitřní web server. Ověřuje je pomocí AD FS (Active Directory Federation Services, ADFS).

A právě AD FS 3.0 dorazilo s novinkou zvanou AD FS Extranet Lockout. Je to stejné, jako v případě toho NPS account lockout. Pomocí cmdlet Set-AdfsProperties a tří parametrů EnableExtranetLockout, ExtranetLockoutThreshold a ExtranetObservationWindow nastavíte vcelku intuitivní hodnoty. Samozřejmě menší práh, než máte na Active Directory.

Jiné řešení mě napadlo vystrčit k danému webovému serveru do DMZ jenom jeho vlastní RODC. RODC samo také zamyká účty, i když je totálně odpojené. Sice nemůže mít vlastní nastavení jiného počtu špatných pokusů, ale můžete ho dopojit. Pokud je odpojené od zbytku zapisovatelných DC, tak se účet zamkne jenom lokálně na RODC samotném a už se to ale zpět nikdy nereplikuje. Máte taky možnost určit, které účty na něm vůbec budou.

Tzn. například jen jednou za den RODC připojujete do vnitřní sítě na několik minutek, aby se zreplikovalo. Po většinu dne je odpojené a slouží jenom jako ověřovací server, například pro RD Gateway. To se zvládne malinkým naplánovaným skriptíkem, který přenastavuje Windows Firewall na RODC pomocí NETSH a vyvolává AD replikaci pomocí REPADMIN. A přítom může mít nastavení takové, že se na RODC dostanete zevnitř, kvůli vzdálené správě.

Někde jsem četl, že někdo doporučoval k omezení tohoto typu útoku pro IIS novinku Windows 2012 zvanou Dynamic IP restrictions, ale to je v případě, že útočník je/byl internistou a má seznam všech skutečně existujících loginů, úplně k nepotřebě.

Závěr

Prostě nic příjemného. Pokud máte vnější přístup, ideálně používejte k ověřování certifikáty hned od začátku a zamyslete se nad tímto nepříjemným problémem.

Kurz na zabezpečení vzdáleného přístupu mám i v GOPASu jako GOC167.

1 - 14Next
>
 

 Rychlovky lepší než tvítr

 
26.11.2015 18:36
veeeelmi dobre buchty na WUG Bratislava
21.11.2015 16:10
budu mít 4 free přednášky v příštích 3 týdnech - https://www.sevecek.com/Lists/Calendar/calendar.aspx
20.11.2015 8:19
tak jsem se rozsiril uz i na facebook: https://www.facebook.com/ondrej.sevecek.official
20.11.2015 8:19
vcera vysel Windows Server 2016 TP 4!
11.11.2015 8:51
paranoik :-) http://www.jenpromuze.cz/video/22081-tenhle-chlapik-ma-opravdu-epicke-heslo-na-svuj-telefon
11.11.2015 7:20
no konecne pridali do meho oblibeneho WinHEXu schopnost interpretovat VHD
9.11.2015 18:44
Nemuzu si pomoct, ale mekDonda ma ted uplne navykovej Maestro burgr a statkarske hranolky.
9.11.2015 12:53
expirace operacniho systemu? BSOD 0xC0000605: A component of the operating system has expired :-(
25.10.2015 7:43
Igam Ogam nejnesnesitelnejsi pohadka na svete
10.10.2015 10:34
Tak to je terno. AVG antivirus dela uz i zrychlovani PC a zarucene optimalizuje registry i pamet. Poslete mi 50 kopii, prosim!
8.10.2015 17:03
https://www.youtube.com/watch?v=mpg5CnagE9k
6.10.2015 18:16
Jeste jednou televize. 18-24 minuta: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10659215431-online/315281381881003/
30.9.2015 13:04
sevecek plka v televizi, minuta 18:00: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058320929
18.9.2015 8:30
"...že peníze potřebuje hned a poslala odkaz na web, kde jsou převody nejrychlejší": http://finance.idnes.cz/nova-forma-phishingu-0r7-/viteze.aspx?c=A150917_064006_viteze_sov
3.9.2015 16:52
ha, se dívám, že v dubnu už skončil TMG mainstream support. Pomalu nám můj miláček odchází. Ale není všem dnům konec, to bude až 2020, takže ještě hodně síly.
1.9.2015 14:28
Lamb mango v restauraci Anapurna opet TOP
31.8.2015 9:01
Hackerfest uz za 29 dnu!
27.8.2015 17:37
no pěkně - Windows 10 - tiskárna Microsoft Print to PDF a BitLocker "Save recovery key to a file"

26.8.2015 8:47
RSATy na Windows 10 ke stažení: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=45520
24.8.2015 8:14
pokus o odhlášení aukro spamlistu neuspěl - Internet Explorer has modified this page to help prevent cross-site scripting :-)
15.8.2015 9:49
Ano slibuji, ze na zaklade tolika zadosti prozkoumam a napisu taky neco k tomuhle clanku: http://aeronet.cz/news/analyza-windows-10-ve-svem-principu-jde-o-pouhy-terminal-na-sber-informaci-o-uzivateli-jeho-prstech-ocich-a-hlasu/
11.8.2015 18:43
Bezpecnostni incident prvni tridy. Jankuv bubinek z kapslovyho revolveru svitil na rentgenu jako vanocni stromecek :-)
6.8.2015 20:42
Ecofriendly handmade fairtrade biofood. Fekal.
29.7.2015 18:31
instalace win10 podle známého: http://www.cievo.sk/2015/07/31/upgrade-na-windows-10/
28.7.2015 14:30
Windows 10 entrpréza už se dounlouduje. Zajímalo by mě co jsou fíčrz on dymánd, je toho dalších 4GB