Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Kdo může číst v Active Directory
březen 30
Kdo může číst v Active Directory

Možná jste si už všimli, že v ADčku si můžou i obyčejní uživatelé zjistit poměrně dost informací o ostatních uživatelích, skupinách a vlastně skoro o všem. Je dobré o tom vědět. Je to poměrně zásadní bezpečnostní vlastní výchozího nastavení, kterou je potřeba občas omezit, protože to prostě nechcete. Podívejme se jak to vlastně přesně je.

Bleskovka o zabezpečení a oprávněních v AD

Přístup do AD se řídí oprváněním na jednotlivých objektech (například user, group, computer atd.), organizačních jednotkách (organizationalUnit) a kontejnerech (container) a doméně (domain).

Oprávnění se:

  1. dědí z nadřazeného "kontejnerového objektu" (řekněme tedy něco jako složky na NTFS)
  2. každý nově vytvořený objekt získává nezděděná (explicitní) oprávnění v okamžiku svého vytvoření. Seznam těchto oprávnění se vezme ve schématu (AD schema), kde je přesně definováno pro každý typ objektu. Je to definováno v atributu defaultSecurity každého attributeClass ve schématu. To je docela rozdíl od NTFS, kde se pouze dědí. AD ještě přidává tento default security descriptor.
  3. objekty, které jsou členem speciálních skupin jako je Administrators, Server Operators, Backup Operators apod. se jejich zabezpečení každou hodinu navíc resetuje. Provádí to funkce AdminSDHolder, kterou provozuje PDC. Pokud je nějaký účet členem některé z těchto skupin, PDCčko mu vypne dědičnost a smaže veškeré ručně nastavené (explicitní) položky. A místo toho mu nastaví přesně ten seznam, který najde na objektu CN=AdminSDHolder,CN=System,DC=... Takže ho to úplně vyřadí z dědičné hierarchie a zruší mu vlastně i výchozí security descriptor. Mimochodem se to projeví atributem AdminCount = 1.
  4. .
  5. existují speciální tzv. confidential atributy. Jsou to například hesla, privátní klíče uživatelů, DPAPI master klíče, nebo BitLocker záchraná hesla a bloby. K tomu, abyste si mohli přečíst hodnotu těchto atributů, musíte je být schopni zapisovat :-) To znamená, že i když byste někomu dali explicitně schopnost číst Read All Properties, stejně by se do těchto atributů nepodíval.
  6. oproti souborovému systému, pokud nemáte oprávnění ke čtení nějakého objektu, nevidíte ho ani v seznamu objektů v nadřazené "složce".

Oprávnění ke čtení

Na úrovni domény je nastaveno toto dědičné (inheritable) čtení:

Skupina Co Na čem
Pre-Windows 2000 Compatible Access List All objects
Pre-Windows 2000 Compatible Access Read all properties
Read permissions
User objects
Group object
InetOrgPerson objects
Authenticated Users Read all properties
Read permissions
This object
Authenticated Users List This object

 

Samozřejmě si tedy každý ověřený uživatel může přečíst informace o doméně samotné a její obsah v nejhornější úrovni, ale to se dalo čekat.

Z předchozího je ale vidět, že Windows 2000 Compatible Access je pekelná skupina. Jestliže do ní někoho dáte, bude schopen číst o ostatních uživatelích i skupinách úplně všechno. Tedy o těch, na ktere se to zdědí. A světe div se, ona obsahuje ve výchozím stavu rovnou skupinu Authenticated Users. A do hajzlu :-) Takže je samozřejmě best-practice tuto skupinu úplně vyčistit. Tam nemá nikdo co dělat. Existuje to kvůli NT 4.0, které si musí být schopni číst co chtějí.

Musíme se tedy mrknout ještě na AdminSDHolder objekt, abycho objekt, abychom zjistili, co si kdo přečte o adminech. V tomto okamžiku mě už zajímá i neděditelné oprávnění. Prostě přesně to, co je na tom objektu nastaveno

Skupina Co Na čem
Pre-Windows 2000 Compatible Access Read all properties
Read permissions
Admin objekty
Authenticated Users Read all properties
Read permissions
Admin objekty

 

Takže je vidět, že na admin objekty si může každý. Jsou to přecejenom servisní uživatelé a není moc důvod blokovat na nich čtení. Prostě každý si o nich přečte všechno.

Podívejme se dále na výchozí oprávnění na organizačních jednotkách (organizational unit):

Skupina Co Na čem
Authenticated Users Read all properties
Read permissions
This object
Authenticated Users List This object
Authenticated Users Read Exchange Information All objects
Pre-Windows 2000 Compatible Access zděděné stejné jako na doméně All objects

 

Takže i zde mohou všichni ověření uživatelé číst všechno o organizační jednotce a listovat jejím obsahem - tedy pokud mají čtení na konkrétní objekty ležící uvnitř této OU. Exchange Information je tak zvaný property set. Seznam jeho oprávnění je definován v Configuration partition ADčka. Podívat na komplet sezname se můžete například tady. Obsahuje to mailNickName, homeMDB a většinu dalších msExch atributů. Ale pro zajímavost to neobsahuje ani proxyAddresses, tedy seznam emailových adres neuvidíte.

No předposlední by nás mohli zajímat uživatelé (user):

Skupina Co Na čem
Everyone Change password This object
Authenticated Users Read General Information This object
Authenticated Users Read Public Information This object
Authenticated Users Read Personal Information This object
Authenticated Users Read Web Information This object
Authenticated Users Read Exchange Information This object
Authenticated Users Read permissions This object
Windows Authorization Access Group Read tokenGroups, tokenGroupsGlobalAndUniversal This object
Pre-Windows 2000 Compatible Access zděděné stejné jako na doméně All objects

 

Z toho jsou zajímaví Everyone, kteří mohou měnit heslo (change password). To není ve skutečnosti tak nebezpečné, jak to vypadá. Změna hesla vyžaduje znalost jeho původní hodnoty. Jenom Administrators mohou heslo resetovat (reset password) bez jeho původní znalosti.

Na seznam všech atributů v property setech General Information, Public Information, Personal Information a Web Information se podívejte sem. Je to hoooodně dlouhý seznam, tedy skoro všechno. To co tam hlavně není najdete v property setech Logon Information a User Logon Restrictions.

Takže si každý sice přečte váš login a vlastně většinu všech hodnot, které jsou vidět na záložkách ve vlastnostech účtu v AD. Ale už se nedozví kdy jste se naposledy přihlásili (lastLogon), ani cestu na váš logon script (scriptPath), nebo profil (profilePath), ani se nedozví, jestli je váš účet zakázán, nebo si nemusíte měnit heslo (userAccountControl). Ani vaše členství ve skupinách (memberOf, ani tokenGroups, a tokenGroupsGlobalAndUniversal).

Zajímavá je tu skupina Windows Authorization Access Group. To je novinka ve Windows 2003. Jakmile si rozšíříte schema na verzi Windows 2003, přidá se ta mrška do default security descriptoru na uživatelských objektech. Její členové si pak mohou číst vaše členství ve skupinách z atributu tokenGroups a tokenGroupsGlobalAndUniversal.

Tahle skupina Windows Authorization Access Group je určena pro různé přístupové služby, jako jsou VPN servery, nebo třeba SharePoint a SQL server, pokud si potřebují číst členství uživatelů ve skupinách. Pokud má mít nějaký objekt také povolenu Kerberos Constrained Delegation (jak jsem o ní psal už tady), nebo dokonce Protocol Transition.

Už to skoro vypadá, že se Authenticated Users nedozví vaše členství ve skupinách. No nedozví se to jednoduše z atributu tokenGroups, to ne. Ale pokud by to projel zkrz celý strom skupin, tak se to dozví. Default security descriptor na skupinách je totiž tento:

Skupina Co Na čem
Authenticated Users Read all properties
Read permissions
This object
Authenticated Users Read Exchange Information All objects
Pre-Windows 2000 Compatible Access zděděné stejné jako na doméně All objects

Co to tedy znamená ve zkratce?

Pokud máte výchozí obsah skupiny Pre-Windows 2000 Access Group, může každý uživatel číst úplně všechno (kromě confidential atributů). Pokud máte tuto skupinu prázdnou, nemůžete si přečíst jen velmi limitovanou množinu přihlašovacích a bezpečnostních atributů, jinak Authenticated Users mohou všechno. Včetně členství ve skupinách, byť dost komplikovaně.

Co když to chcete změnit?

Tak to se pěkně nadřete. Tahle změna není obvyklá, takže se budete potýkat s množstvím problémů, téměř v každé aplikaci. Možná ne za všech okolností, ale už jsem to řešil myslím u všech, s čím jsem se kdy setkal včetně takové blbiny jako je DHCP server. Samozřejmě se to dá vždycky vyřešit, ale nadřete se. Ale budete to mít bezpečné! A to já počítám!

Jen pozor - Pre-Windows 2000 Access Group můžete jednoduše vyprázdnit. Oprávnění pro Authenticated Users se odebírá špatně, protože je součástí default security descriptoru a je tudíž na všech objektech explicitně, nezděděné. Což je silnější dokonce více, než zděděné Deny Read.  Takže jestli chcete odebrat Authenticated Users, budete to muset udělat nějakým rekurzivním skriptem, jednotlivě na všech objektech, jako jsem psal například tady.

Tak nashle!

 

Comments

Pre-Windows 2000 Access Group

Po vyprázdnění skupiny Pre-Windows 2000 Access Group přestane fungovat v MS SQL Agentovi (v.2008R2) spouštění jobů pod jiným ownerem. Nutno do skupiny přidat účet, pod kterým běží služba MS SQL Agent.
Chyba: The job failed.  Unable to determine if the owner (domena\login) of job Nazev Jobu has server access (reason: Could not obtain information about Windows NT group/user 'domena\login', error code 0x5. [SQLSTATE 42000] (Error 15404)).
Vašek on 17.4.2012 13:53

Re: Kdo může číst v Active Directory

... no to je pravda. když tu skupinu vyprázdníte, budete mít zajisté i další problémy. Všechny programy, které potřebují číst členství ve skupinách budou potřebovat poladit. Z mých zkušeností vám nepojede ani instalace klientů SCCM, SharePoint, DPM push instalace, ještě jedna SQL fíčura - nevím jak se to přesně jmenuje a kerberos delegace, NPS/IAS. Prostě cokoliv se potřebuje dívat na skupiny bude prokleto :-)
Ondas on 18.4.2012 14:33

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments