Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Nové certifikace Microsoft a jejich obecná filosofie
srpen 15
Nové certifikace Microsoft a jejich obecná filosofie

V poslední době dostávám občas dotazy ohledně toho, jestli má člověk spíš jít teď hned na certifikace MCTS/MCITP, nebo raději počkat na nové MCSA/MCSE. Odpověď neznám :-), takže tu je spíš taková filosofická úvaha o certifikacích obecně:

Microsoft certifikace se s lety a novými technologiemi mění - na rodinu technologií Windows 2000 a Windows 2003 a souvisejících produktů byly certifikace MCSA/MCSE, na rodinu 2008/2010 to jsou certifikace MCTS/MCITP a s příchodem produktů s čísly 2012/2013 se zase objevují certifikace nazvané MCSA/MCSE, s tím, že víceméně zůstávají i ty starší. Tzn. můžete si udělat pořád ještě zkoušky na starší technologie. I když i tato možnost s časem skončí - třeba certifikace na Windows 2000 už dělat nemůžete.

Všechny certifikace jsou v principu produktové. Tzn. pokud dnes uděláte zkoušky MCTS/MCITP na technologie 2008/2010, tyto certifikace vám zůstanou do konce života. Jen na nich bude vždy napsáno ... Certified on Windows 2008, certified on Exhange 2010 apod., takže jejich hodnota bude postupem času jistě klesat.

Také jejich použiti pro Microsoft Partner Program je stále ještě platné a můžete je použít ke splnění podmínek programu, za několik let už to ale možné jistě nebude. Microsoft produkty mají životni cyklus v délce 10 let pro operační systémy a 6 let pro aplikace jako Exchange a Sharepoint. I z toho je vidět, jak zákazníci plánují nákupy, instalace, povyšování a migrace svých software a jak jim budou do budoucna platné znalosti na starší produkty.

Je dobré si ale uvědomit, že základní zkoušky také obsahují jistě více než polovinu otázek na obecná témata, která budou platná stále. Pokud bych měl například dnes přijímat IT administrátora s MCSE titulem, byť na Windows 20000, i 12 let po jejich vydání a 2 roky po jejich "dosloužení" bych zřejmě neváhal.

Na technologie 2012/2013 budou zkoušky na MCSA/MCSE k dispozici od října tohoto roku. Některé kurzy k těmto zkouškám budeme nabízet již od září. Vždy také existují "upgrade" zkoušky. To znamená, že pokud dnes máte například MCITP na Windows 2008 a museli jste k tomu udělat například 7 jednotlivých zkoušek, tak bude zajisté existovat jedna, nebo dvě povyšovací zkoušky, za jejichž složení získáte rovnou MCSE na novou technologii. Říkám zajisté, protože o jejich přesné skladbě a existenci můžu prozatím jen spekulovat.

Poznámka - u nových MCSA/MCSE zkousek na technologie SQL Server 2012, Windows 2012 a Windows 8 a další produkty 2013 se mění i politika "vypršení" - tzn. certifikace vám oficiálně nezůstávají doživotně, ale pokud je chcete uplatňovat v Microsoft Partner Programu, budou mít jen omezenou platnost od data jejich získání. Microsoft si tím chce zvýšit zisky za prodej zkoušek a přimět zákazníky, aby nezůstávali na zastaralých certifikacích a více se udržovali "fit". Ve světle předchozí "produktové" filosofie však osobně tyto nové "recertifikace" nepovažuju za významné - fakt, že jste někdy úspěšně složili zkoušku (a MS certifikace nejsou žádná procházka růžovým sadem) vám nikdo nikdy už neodpáře.

 

Comments

Recertifikacia

M$ chce zaviest recertifikaciu ako ma Cisco? To je na prd.
Ondrej Zilinec on 20.8.2012 20:39

Re: Nové certifikace Microsoft a jejich obecná filosofie

taky bych řekl. ale to je opravdu jen záležitost partner programu. i když teď jak o tom přemýšlím, tak to možná taky zmizí z toho elektronického transkriptu, tak možná bude potřeba si ten transkript tisknout :-) Prostě jsou to idioti. Přitom se ty certifikace nazývají podle produktu - není to jako Cisco, kde se to jmenuje obecně a je vcelku logické, že se teda člověk musí udržovat.
ondass on 21.8.2012 8:38

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments