Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Obnova Bare Metal Recovery z DPM 2010 a poškozený adresář
říjen 20
Obnova Bare Metal Recovery z DPM 2010 a poškozený adresář

Tak dneska jsme testovali obnovu tzv. Bare Metal Recovery nějakých serverů ze System Center Data Protection Manager 2010 (DPM 2010) a narazili jsme na pěknou chybku. Obnovený adresář byl totálně nedostupný, nešel ani smazat ani nic. Tak jsem čekal, že je třeba jen špatně zabezpečen. No a on byl úplně hodně špatně zabezpečen. Lépe řečeno, zřejmě to úplně zmrvilo NTFS zabezpečení (ale to nakonec nebyla pravda).

Na tabulce Security ve vlastnostech obnoveného adresáře bylo napsáno jen:

The requested security information is either unavailable or cannot be displayed

Bare metal recovery je prostě image celého systémového oddílu a případně všech dalších, které jsou nutné k tomu, aby šel systém obnovit na holém železe, případně do virtuálky. Windows 2008 a Windows 7 jsou hardware téměř nezávislé takže to jde obnovit i na jiné železo, nebo tím třeba zavirtualizovat.

Takovou zálohu si uděláte i ručně pomocí Windows Server Backup, nebo i z Windows 7 pomocí té jejich zálohovací útilitky (myslím, že se to jmenuje dokonce Windows image backup). Vytvoří to image do VHD souborů, které to strčí spolu s popisnými XML soubory do adresáře WindowsImageBackup.

DPM 2010 dělá to samé. Takže prostě jen spustí normální Windows Server Backup (wbadmin), nechá si vytvořit image do stejně pojmenovaného adresáře, a pak si ho odkopíruje k sobě na server. To funguje v pohodě.

Když to potom chcete obnovit, tak vám DPM 2010 zase vyhodí někam do sdíleného adresáře, nebo na disk ten adresář WindowsImageBackup a můžete si ho obnovit z instalačního DVD Windows. Taky sme to tak udělali:

Adresář WindowsImageBackup je uvtnitř těchto nepřístupných adresářů. Adresáře jsou nepřístupné, protože mají špatné jméno. Končí to tečkou a okna jsou z toho úplně totálně naměko. Aplikace totiž tečku na konci souboru normalizují obvykle tak, že ji useknou. Takže těžko můžete otevřít adresář, který tam není, když ho otevíráte bez tečky. No to je libůstka :-)

Čím to je? No to je tím, že konzole DPM 2010 běžela pod účtem, který měl české regionální nastavení. Když se změnilo zobrazení data a času na anglické, vznikl normálně přístupný adresář:

Takže závěr? Ten študák, co vyvýjel tu DPM konzoli zřejmě neslyšel o ANSI/ISO formátu data a času, třeba sortable date-time apod. (takové to s tím T uprostřed). Zajímalo by mě, jak to funguje v regionech, kde mají v datumu třeba hvězdičku, otazník, nebo dvojtečku.

No dobrá, tak konzoli spouštím pod anglickým nastavením. Ale jak ty ostatní adresáře smažu?

Musíte použít MS-DOS jméno, takové to krátké, osmiznakové. S tím jste schopni ty adresáře nejenom smazat, ale třeba si je i překopírovat pomocí ROBOCOPY. Klíčový je příkaz DIR, který vám zobrazí i krátká jména:

dir /x
rmdir DPM_RE~1

A rovnou ještě jeden postřeh - PowerShell neumí pracovat s krátkými jmény souborů :-)

Comments

Zabava ku ranajkam

Dobre som sa pobavil ;)
Ondrej Zilinec on 22.10.2012 9:28

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments