Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Co je vlastně dobrého na Windows 8?
listopad 11
Co je vlastně dobrého na Windows 8?

Není toho úplně málo. No sice si člověk musí trošku zvyknout na to nové Windows 8 rozhraní, ale jsou tu některé parádní věci:

 • nejparádnější je fakt, že se jedná jen o malinkatý feature pack do Windows 7. Je to rovnou vidět z verze operačního systému. Windows 7 jsou verze 6.1, zatímco Windows 8 jsou 6.2. Takže žádný skok, maximální kompatibilita, revoluce se nekoná. Prostě trošku dozrálejší jádro bez chyb. Všechno funguje jako dříve. Tedy krom toho pekelného GUI :-)
 • rozhraní je sice v pekle, ale existuje magická klávesa LogoKey + X, která otevře ještě magičtější menu (quick link). Sice bych si tam ještě něco přidal, ale je to i tak paráda!
 • přímo v základu je ShockWave Flash Player. Dostanete ho rovnou od Microsoftu. Nemusím nic stahovat. To je fakt luxus.
 • zblázním se, ale ono to samo přehrává MOV! A vlastně všechny filmy, co sem zkoušel to přehrálo bez dalších instalací stupidních pludžinů!
 • pro všechny edice systému jsou k dispozici jazykové balíčky. Takže se konečně můžu přepnout do angličtiny i na počítačích normálních lidí a chybové hlášky vidím v tom googlovatelném jazyku. Stačí do vyhledávacího boxu napsat language a prostě si ho stáhnout.
 • průzkumník má moc hezký progress bar při kopírování
 • klient vzdálené plochy MSTSC zobrazuje v takové té horní liště kvalitu spojení a taky umožňuje přijmout certifikáty, které obsahují CRL, které přitom není z nějakého důvodu dostupné (to už jde chvilku i od nějaké aktualizace Windows 7, ale tu je to v základu).
 • Office 2013 má všechny jazyky na kontrolu pravopisu ke stažení. Když vám nějaký chybí, prostě si ho necháte stáhnout z webu.
 • Office 2013 konečně obsahuje i 64-bitové ovládací prvky (ActiveX) do Internet Exploreru. Takže SharePoint integrace jede i v x64 prohlížeči na x64 operačním systému. To je žrádlo.
 • velmi mnoho políček pro zadání hesla má očíčko. Je teda možné se podívat, jaké heslo jste vlastně zadali. Jen nerozumím tomu, proč to nemají všechny.
 • můžete pravým tlačítkem namapovat .ISO, .VHD i .IMG soubory a dokonce je můžete i vypálit na DVD. To je maso.
 • má to rovnou podporu USB 3.0, takže žádné zbytečné instalace ovladačů.
 • Microsoft Account (dříve LiveID a .NET Passport) je docela integrované a nemusím tedy pořád zadávat přihlašovací údaje do padesáti Microsoft stránek.
 • Windows PowerShell je ve výchozí instalaci. Dokonce je tam i PowerShell ISE (Integrated Scripting Environment), které je úžasně vylepšené oproti starší verzi. Skončil jsem definitivně s PowerGUI, protože tohle je paráda.
 • Klient Hyper-V má konečně zapnuto ve výchozím stavu, že klávesové zkratky jako je LogoKey a ALT+TAB vedou dovnitř.

No dobrá, jsou tu i některé nedobré věci

Jako například. I když nevím úplně jistě, jestli je to taková chyba, nebo je to možná i lépe:

 • ovládací panel User Account Control (UAC) ho ve skutečnosti neumí vypnout. Vypadá sice stejně, jako jeho starší bráška ve Windows 7, ale UAC to nevypne. Vypíná ve skutečnosti jen GUI možnosti zvýšení úrovně oprávnění (elevation) a vůbec to, že se Windows 8 neptají samy od sebe. Pokud chcete UAC vypnout, musíte jít do Local Security Policy.
 • bez zapnutého UAC nelze stahovat apošky z Windows Store. Na druhé straně, aspoň to lidi donutí, aby si UAC nevypínali.
 • chybí tu Windows Media Center. Ne že bych to používal nějak masivně, ale přecejenom se to hodilo. Pokud ho chcete, musíte si dokoupit tzv. Pro Pack. Zřejmě se MS rozhodl, že nebude dělat Premium edici Windows 8, ale raději to schová do rozšíření zvaného Pro Pack.
 • pokud si chcete nainstalovat .NET Framework 3.5, musí se stáhnout z internetu. Je to sice vidět mezi normálními Features, ale chce to download. Zrovna sem jel vlakem, měl připravenou instalaci Microsoft Expression, abych mohl editovat tyhle HTMLka, a ono to chtělo z vlaku stahovat .NET Framework 3.5. No nedivím se, že to nešlo :-)
 • Internet Explorer 10 je úplně stejný jako jeho starší kamarádi. Jen zmizelo nastavení jazyka. Já úplně nesnáším ty automatické překlady do češtiny na Microsoft webu. Dříve stačilo ve vlastnostech Internet Exploreru kliknout na čudlík Languages a změnit si tam češtinu na angličtinu. Jenže teďka to po vás chce, abyste si tohle nastavení změnili pro celý systém a to já nechci.
 • klávesnice se přepíná LogoKey + SPACE. Ale hlavně se přepíná pro celý systém a všechny aplikace současně. Dříve si každá aplikace pamatovala, jakou měla klávesnici. Chce to zvyk. Jenže je to jiné na Windows 7 a Windows XP, takže to dost otravuje.
 • zřejmě jsou v IE 10 přecejenom nějaké změny, takže některé stránky občas nefungují. Nemůžu třeba poslat prachy z ReiffeisenBank. Asi mě to chce chránit, před zbytečnými útratami :-)

Comments

Re: Co je vlastně dobrého na Windows 8?

korekce podle komentu v předchozím článku - pokud si anglickou klávesnici přidám jako skutečně anglickou a není to jenom rozložení v té české, tak se přepíná pořád stejně ALT+SHIFT. Paráda.
ondass on 13.11.2012 8:37

aby si kazda aplikace pamatovala nastavenou klavesnici

blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2012/12/13/tip-jak-ve-windows-8-nastavit-aby-si-system-pamatoval-klavesnici-pro-kazdou-aplikaci.aspx

Ale taky nechapu proc to menili, takhle to bude mit clovek u sebe postaru a kdyz prijde nekam jinam, tak tam to bude ponovu a bude to chaos.
Borek on 13.12.2012 14:17

Re: Co je vlastně dobrého na Windows 8?

A nejtipnejsi na tom je, ze to proste Microsoft zmeni a pak na vlastnim blogu musi psat, jak to vratit zpet :))
Borek on 13.12.2012 14:18

Re: Co je vlastně dobrého na Windows 8?

hustěěěěěě. to je parááááda!
ondass on 13.12.2012 14:49

Windows Media Center

Windows Media Center lze do konce ledna doinstalovat zdarma. http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows-8/feature-packs
Dostanete na vyplněný email nové licenční číslo Windows 8 a tím povýšíte verzi:-).
Honza on 16.1.2013 0:16

Re: Co je vlastně dobrého na Windows 8?

Já myslel, že integrovaný MSO mají jen edice z ulozto a rapidshare. Mám tomu rozumět, že se konečně tato funkce dostala i do redmond edice? 
VfB on 11.3.2013 15:44

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments