Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Spokojený zákazník firmy DELL
prosinec 05
Spokojený zákazník firmy DELL

Dnes vám naše redakce zábavy a publicistiky přináší článek jiného autora. Je jím můj kamarád Borek Straka z firmy SCIO (to jsou ti, co dělají testovaní při přijímačkách na vysoké školy a občas je někdo neprávem osočuje, že jsou autory státních maturit, což nejsou).

Pořád mě zásobuje zábavnýma historka o podpoře od firmy DELL, kterou si užívá až k pláči, tak jsem mu poradil, aby to rovnou zdokumentoval pro veřejnost :-) Tak tu to je v nezměněné formě.

Pokud má někdo zájem o kontakt, rád poskytnu. Takže se už příjemě usaďte a vychutnejte si tento zážitek. Je to sranda. Osobně jsem se při čtení musel několikrát smát nahlas:

Server nebo pole od Dellu? Už nikdy!

Dell. Člověk by si řekl, že je to slušná firma. A ještě prodává relativně levný servery. No není to nádhera? Máme od nich celkem šest serverů po cca. 100 tis. za kus + iSCSI diskový pole. Prvotní nadšení z různých vyfikundací (ve srovnání s doposud využívanými Supermicro servery) po čase vystřídalo hluboké zklamání z jejich servisu. Celkem jsme za několik let hlásili pět problémů a skoro vždy to byla naprostá zoufalost.

1. Nefunkční server - výměna desky

U jednoho z prvních dvou serverů, z kterých jsem chtěl před pár lety postavit Hyper-V cluster, se projevila závada hned z počátku. Myslím, že ani nešly nainstalovat Windows, padalo to s nějakou chybou. Na druhým serveru instalace prošla, takže jsem problém nahlásil na support. Asi za tři dny dorazil týpek z Dellu a vyměnil, tuším, že základní desku. Fajn, to proběhlo v pohodě. Sice jsme měli zaplacenej support Next Business Day a ne The Third Business Day, ale dobrý, šlo jen o testovací provoz. Chlápek říkal, že urgentní problém máme hlásit telefonem a ne mailem/formulářem. Dell zřejmě čte maily jen dvakrát za tejden. No jasně, jít o závadu produkčního serveru, tak je už dávno jebu, takhle jsem byl v pohodě.

2. Problém s instalací iSCSI clusteru a totální nekompetentnost podpory

První cluster (s Fibre Channel polem od NetApp) už nějakou dobu běžel a nám vznikla potřeba nahodit cluster na virtualizaci i v druhý fyzický lokalitě. Na to jsem chtěl využít další dva Dell servery, který už jsme měli koupený z dřívějška a jen k nim dokoupit pole. Servery i pole jsme kupovali z EU projektů, čili ve výběrku s danejma pravidlama. Sice bych radši koupil druhý pole taky NetApp, protože se servisem od Comparexu máme dobrý zkušenosti; problémy řeší rychle a ochotně. A navíc by šla udělat HW replikace mezi polema. Ale fakt nemám zapotřebí falšovat výběrko. Vyhrál to, podobně jako několik dalších výběrek, Netfox právě s železem od Dellu. Prostě byl Dell vždycky nejlevnější. Po nákupu pole jsem zjišťoval, jestli udělat cluster s MS iSCSI initiatorem nebo radši koupit hardwarový HBAčka. Čet jsem různý články na netu, ptal se na doporučení Dellu (doporučovali SW řešení) i dodavatele (ti zas navrhli HBA - že by si chtěli vydělat? :). Nakonec jsem si vybral HBAčka od Qlogicu. Na radu dodavatele jsem je nekoupil s nálepkou Qlogic, ale ty stejný kusy s nálepkou Dell, aby na ně platil servis na servery.

Fajn, při instalaci ale vznikl problém, že HBAčka nechtěly některejma z redundantních cest komunikovat s polem, ač jsem to nastavoval několikrát dokola. Chvíli jsem se s tím trápil, ale pak jsem se ozval Dellu. Přece od nich máme servis, tak poraděj ne? No néé. Volal jsem na českou podporu, kde to standardně zvedaj jen slováci. Dobrý, slovensky se snad server a iSCSI řekne stejně, tak si porozumíme ne? No taky néé :) Ač jsem se snažil, aby mě přepojili k někomu kompetentnímu, tak se mi prostě nepodařilo mluvit s nikým, kdo by vůbec rozuměl tomu, jak funguje iSCSI a co to po něm vlastně chci. Prostě mi řekli, že do toho nevidí a že mi bohužel nemůžou pomoct. WTF? Že bych nakonec zase skončil u strejdy Googla, s kterým se tak důvěrně známe a zaplacenej servis byl k ničemu? Myslel jsem, že mi ušetřej čas. Prej mi ale můžou nabídnout placenou instalační podporu v ceně 70 129 Kč bez DPH :)) Cože?? 70 klacků za jednu radu? Nebyl by za to náhodou novej server? A nemáme náhodou servis předplacenej? No nakonec se to vyřešilo metodou vystoupit - nastoupit. Vyresetovat nastavení HBAček (mám pocit, že v BIOSu karet) a všechno stejným postupem naklikat asi po sedmý znovu, pak už to chodilo. No hlavně že mi Dell ušetřil čas.

3. Další problém s ISCSI polem - nakupte od nás, ale pak neotravujte

MS Failover cluster občas házel do event logu chyby, že se nemůže spojit s polem. Virtuálky teda nezdechly, asi se to spojilo jinou cestou či co. Nicméně chyby to byly dost strašidelný, tak jsem to radši začal řešit. Jako klasická medicína mě mimo jiný napadlo updatovat firmware HBAček a pole. Do toho bych se nikdy jen tak z prdele nepustil, ale když jsou problémy, tak proč ne. Po updatu se ale děly věci. Servery se začaly chovat jak nemocný a po restartu to byla konečná. Windows zůstaly viset na černý obrazovce bez jediný hlášky a nenastartovaly. No super :( Nakonec jsem přišel na to, že když v BIOSu vypnu iSCSI HBA a naklikám iSCSI konektivitu přes MS iSCSI initiator a normální síťovky, tak servery naběhnou a s polem se spojej. Uff, pro tentokrát jsem se v práci vyhnul veřejnýmu kamenování.

Nahlásil jsem problém na support Dellu. Tentokrát jsme měli dokonce ProSupport - reakce do 4 hodin. Jo jo, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají… Standardní reakční doba na moje maily/telefonáty byla dva dny! A to zpravidla jen následoval upřesňující dotaz a další čekání… Po asi 14 dnech dohadování, mnoha mailech a telefonátech mě prostě Dell support definitivně vyfakoval, že jsem si prej nezakoupil supportovanou konfiguraci a bohužel mi nemůžou pomoct. Cože?? Já koupím servery od Dellu, do nich iSCSI HBA od Dellu, diskový pole od Dellu, všechno včetně ProSupport a přesto nemám nárok na technickou podporu?? OK, v nějaký support tabulce není přesně tahle kombinace zmíněná. Ale napadlo by vás něco takovýho hledat, zvlášt když vám to dodavatel prodá s vědomím, že z toho budete dělat cluster? A hlavně když je všechno od jedný firmy?

Skončilo to tak, že iSCSI HBA za celkem asi 60 tis. Kč nám zbytečně hnijou v serverech, protože Dell si je samozřejmě odmítnul vzít zpět. A aby ukázali, že jsme pro ně fakt úplný hovno, tak odmítli poslat starší verzi FW diskovýho pole, s kterým to celý do tý doby nějak fungovalo. Prostě totální ignorace. Taky jsem zjistil, že technická podpora pro ČR realizovaná na Slovensku, je tvořená cvičenýma opicema, který vůbec do ničeho nevidí a jen dotazy přeloží do angličtiny a pošlou dál. Kdybych to věděl dřív, tak to sesmolím rovnou anglicky a pošlu sám. Opice občas neuměly ani správně přeložit text a plácaly nesmysly mimo mísu.

4. Splašený zdroje v serverech - vydrž Prťka, vydrž!

Od dvou serverů nám občas začly mailem chodit hlášky o porouchaným zdroji, následovaný OK hláškou. Když už nás nebavilo maily mazat, tak jsem to nahlásil na support. Poslali mi program na updatování firmwaru zdroje. To znělo dost high tech, dřív bejvalo ve zdrojích blbý trafo, dneska je tam počítač :) No fajn, problém ale byl v tom, že Super Dell Power Supply Firmware Update Tool nahlásil neplatnou operaci a splasknul. Prostě ani prd, na obou serverech stejně. Tak jsem to nahlásil zpět. Hmm, jim že to prej v testovacím prostředí funguje OK. No super. Ale není náhodou důležitější, jestli jejich updatovací soft funguje na skutečným systému a ne jen v laboratorním prostředí? Tak že prej si mám jako alternativu stáhnout Live CD s tím programem. Jo, to znělo jako rozumná varianta, jen kdyby stahování ISO z jejich serveru běželo rychlejc než 1,5 KB/s (přes naši tehdy 50 Mbit garantovanou linku). Tou rychlostí bych ho stáhnul už za 14 dní a to se vyplatí! :) Během čekání jsem měl dost času zavzpomínat na doby dial-up spojení modemem 14,4 Kbps. Joo to byly časy.

Dlouho jsem ale čekání nevydržel, zamáčknul jsem slzu a ozval se Dell supportu, že si asi spletli století. Odpovědí mi bylo, že "Stahovanie v nasej sieti prebieha naprosto korektne a rychlo". Jo, v naší LAN taky všechno běží super rychle, ještě aby ne. Pak mi zase bylo mi nabídnuto, že se vzdáleně připojí na náš server a zkusí updatovat FW zdroje. Cvičený opici asi nedošlo, že když jejich Super Hyper EXE updatovač hází neplatnou operaci při lokálním spuštění, tak to asi při vzdáleným připojení nebude lepší. No nakonec se jim asi hejblo svědomí a nabídli zaslání čtyř nových zdrojů poštou. To jsem ocenil, konečně po dlouhý době chlapský jednání.

5. diskový pole nefungovalo s W2012 a Dell support nás totálně vyfakoval

Hned jak jsem se dozvěděl o novinkách Windows Serveru 2012, tak jsem zmerčil výhody upgradu našich dvou clusterů. Podpora víc než čtyř virtuálních procesorů pro jednu virtuálku by se nám pro SQLko hodila. A replikace virtuálek by nám vyřešila právě končící support diskový pole prvního clusteru. Radši replikovat virtuálky na záložní server, než zaplatit stovky tis. Kč za prodloužení supportu pole. Zvlášť když můžem využít zdarma dostupnýho Hyper-V Serveru 2012. Výpalný Mrkvosoftu neplatíme a tak nemáme nárok na upgrade Win Serverů.

Fajn, takže jsem nainstaloval dva testovací compy, spojil je přes iSCSI s Dell polem a vyhradil jim LUNy. Načež mi Cluster Validation vyblil chybu "Failed while verifying removal of any Persistent Reservation on physical disk 19ba99a4 at node W2012.cfme.local.". Strejda Google znal jen jedinou stránku s touhle chybou, kde k mýmu překvapení měl někdo problém s budováním clusteru na přesně stejným typu diskovýho pole, jako máme my! A problém tam nevyřešili. Chtěl jsem proto napsat Dellu, jestli mají řešení. Po předchozích zkušenostech s SK opicema jsem chtěl napsat dotaz rovnou na ústředí. Bohužel email na support se mi na stránkách Dell.com nepodařilo najít, závadu lze nahlásit jen přes formulář. Ale po zadání Service Tagu mi bylo sděleno, že naše zařízení bylo registrovaný pro jiný region a že mám jít do prdele. Na dell.cz se mi pak nepodařilo najít ani email ani formulář pro nahlášení závady. Asi nemám dostatečnou informační gramotnost. Bylo tam jen telefonní číslo. Ne že by mi vadilo někomu volat, ale na nahlašování chybových hlášek je mail lepší.

Zavolal jsem jim tentokrát už s očekáváním limitně se blížícím nule. A co myslíte? No nezklamal jsem se :) Dell mě vyfakoval, že jsme si OS nekoupili od nich a tudíž na nás totálně serou. To jako že když si Hyper-V Server nebo třeba Linux stáhnu z webu, tak tím zruším zaplacenou podporu? To je panečku ProSupport! Holt kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. S roztřesenýma rukama jsem teda zkusil upgradovat FW pole v očekávání, co se posere tentokrát. Naštěstí se nic neposralo a Cluster Validation test už prošel bez chyby. Sice ještě spojení nefunguje správně a bude to chtít další ladění, ale aspoň pokrok.

Aktualizace: po srdceryvným mailu na support, kde jsem jim už poněkolikátý připomněl, že takhle akorát ztrácej zákazníky, se uvolili to ještě řešit a poslali mi upřesňující dotazy. Ale to je pořád o tom samým, dny a dny trvající výměna mailů. Očekával bych, že ProSupport znamená, že v případě problémů (jako třeba když po upgradu FW přestane pole komunikovat) do několika hodin přijede pan Wolf, kterej umí řešit problémy. Jenže nepřijede, protože Dell zřejmě v okruhu několika set kilometrů nikoho takovýho nemá :( A náš dodavatel to zřejmě taky neumí. Nemám zkušenosti s jinýma značkama, a proto budu rád, když mi do komentáře nebo mailem napíšete, jak to funguje u jiných firem.

Dell zřejme nekašle jen na podporu zákazníků, ale i na vlastní web.

Když jsem se snažil najít kompetentní informace o našem poli, tak mi jejich web občas vrátil jen hlášku "We have encountered a problem while processing the page you requested" a to ne jednou. Při pokusu o stáhnutí nových ovladačů mi to občas zahlásilo, že soubor nelze stáhnout. Jindy mi to zase při výběru W2012 nabídlo nějaký soubory pro vmware :) Dodnes nevím, jestli naše pole vlastně W2012 podporuje, protože na jedný stránce mezi podporovanýma systémama není, ale na stránce downloadů ano. Ještě na jiný stránce je zase podpora různých verzí Windows Serveru včetně 2012 zmíněná, ale když člověk ťukne na konkrétní verzi, tak link vede na neexistující stránku. V tom aby se prase vyznalo.

Návrat k SuperMicro

Nakonec jsem došel k závěru, že je pro nás výhodnější příště koupit zase Supermicro od Abacusu, mít ve skříni náhradní díly a nespoléhat se na nikoho dalšího.

Comments

Dell

Ahojte, zhodou okolnosti som z SK a firmu DELL dobre poznam.  A kedze sa jedna o cetralu  pre support ktora je umiestnena  v peknych priestoroch stareho mesta Bratislava, ktora ma zaposobit na absolventov a studentov z vychodneho Slovenska (z hrude matky Vysokych Tatier)  a pod. , s polutovanim musim konstatovat ze kvalite support sa ti ani necudujem ze si nedostal ziadnu adekvatnu a rozumnu reakciu. Ked som tam bol na pohovore tak ma viac skusali  z Anglickeho jazyka ako s technickych skusenosti. teda lepsie povedane stych ma ani neskusali. Neviem ci prebieha kazdy pohovor rovnako alebo im bolo jasne ze moje 12 rocne skusenosti v IT nepotrebuju prevetrat ale po prejdeni na temu plat, je jasne preco (ne)kvalita zodpoveda takemuto standard. Pre 3th line support maju budget do 1400 EUR v hrubom. Neviem ci to mam viac dalej komentovat, slova su asi zbytocne. :-(
Marek on 6.12.2012 10:18

Re: Spokojený zákazník firmy DELL

Taky máme nějaký Delly, ale tohle jsem teda se supportem nezažil, to budu chtít příště nějakou slevu :D.
Výměna dílů vždy proběhla celkem rychle, jednou i dovezl kurýr součástku z německa a to pak byl teprve problém jak někomu kdo mluví německy a nerozumí anglicky a česky, česko angličtinou vysvětlit jak se má z prahy vymotat na Německo.
Marian on 6.12.2012 10:41

zkusenosti kamarada

Kamarad mi napsal:
Dell sucks, napsali mi, že oprava starého notebooku by stála 6.5 tisíce
sehnal jsem na Aukro repasované díly a v Kolíně mi to v servise smonotovali za pár stovek
ty dohady s Dellem, že NBD záruka se vztahuje jen na poruchy elektroniky a ne mechanické poškození... nasrat
aha, to bylo v zaruce jo?
driv opravovali notasy bez kecu
ntb je 4 roky starej, 3 roky jsem měl NBD+ CompleteCare záruku. Pak jsme dokoupili jen NBD záruku a jak se ukazuje, tak je to naprd
na Aukru koupíš podobnej ntb za 5litrů, dneska je těch D630 všude plno, ale já ho mám ve skoro nejvyšší konfiguraci a na jaře jsem si nechal koupit SSD a jsem s ním spokojenej, tak se mi nechce kupovat novej noťas za 25 litrů
a kolik te to nakonec stalo?
dvojku, 1200 díly, 800 práce
Borek on 6.12.2012 10:54

dell support

Hele ty slovaci sou strasny ALE! pokud budes volat o vikendu nebo po pracovní době tak slovenska podpora nefunguje a přesměrují tě rovnou na anglicky mluvící kolegy s kterýma už se dá dohodnout. Posledně když mi nenaběhnul server a brečel jsem na naglickém supportu. Bylo mi oznámeno že zasílají nahrádní díl z Německa a ráno tam sním bude technik. Pán technik ráno dorazil a měl sebou tolik náhradních dílu že by z toho ty servery postavil i dva :D

Je teda pravda že nešlo o nijak komplikovaný problém...Výměna desky :x
rejpal on 6.12.2012 14:33

Dell Support - informace od partnera

Dobrý den všem. Rozcupujte mne klidně hned po první větě, nicméně jsme partnerem Dellu právě kvůli našim dobrým zkušenostem se supportem. Ještě podotýkám: nedostávám zaplaceno za to, že se tu budu Dellu zastávat. Spíše popíšu několik faktů:

1) Servisní tým (ProSupport) nesídlí na Slovensku, nýbrž v Německém Halle, odkud je obsluhováno několik zemí. Tým pro ČR/SR tvoří lidé z ČR/SR, proto se dovoláte někdy Čechovi, někdy Slovákovi, z mé zkušenosti v poměru tak 40:60. Mimo pracovní dobu podporu Mission Critical řeší English-speaking tým v Irsku (ale i tam se znám s česky hovořícími specialisty).
2) Nikdy požadavky neposílejte e-mailem (urgentní už vůbec ne). K nahlašování slouží ProSupport linka 225 772 969(nevolejte na ProSupport, pokud máte Basic záruku, a opačně to už vůbec nedává smysl; typ záruky zjistíte na http://support.euro.dell.com). K vašemu requestu vznikne ticket, first-level technik Vám eventuálně pošle e-mail s identifikací případu, do odpovědi pak pošlete váš popis nebo diagnostické informace. Toto je JEDINÝ SPRÁVNÝ POSTUP!
3) Technik vám pomůže/poradí i s diagnostikou, bez které se nedá problém řešit. Pokud máte support v režimu Mission Critical (např. do 4 hodin) a nejste schopni si poradit s diagnostikou, můžete požádat i o vyslání technika na místo. Detailní principy popisuje SD (přiložím odkaz).
4) Pre-sales konzultaci, co je a co není kompatibilní, řeší dodavatel, tedy Dell (pokud kupujete napřímo) nebo partner, který je k tomu kompetentní (proto se partneři certifikují - aby ukázali své kompetence). Pokud děláte výběrové řízení na HW s tlakem na cenu (nedejbože s již vybranými produkty) bez podmínky zkušeností a kompatibility celého řešení, přihlásí se první čtenář výběrových řízení, který podá minimální nabídku, protože z marže nekryje své pre-sales náklady spojené s návrhem celku.
5) Pokud si sami zvolíte "chci asi HBA" bez pre-sales konzultace, dostanete se snadno do problémů. Příměr může být asi takový, že si pořídíte Superb, ale chcete ušetřit, tak si koupíte na střechu značkové ližiny Škoda, které jsou ale určeny pro Octavii. Ano, jsou značkové, ale prostě je tam nedostanete... Ale je možné, že na Internetu najdete spoustu lidí, kteří budou řešit stejný problém. Ostatně - třeba jim je doporučil nezkušený prodejce.

Prosím, pokud máte subjektivní nebo objektivní problémy s řešením incidentů na ProSupportu, obraťte se na nás. Máme možnost vaše konkrétní případy korektně eskalovat u lidí, kteří jsou za ProSupport zodpovědní, eventuálně můžeme nechat incidenty přezkoumat. Naše zkušenosti se supportem jsou naprosto opačné, možná se jedná pouze o hromadu nedorozumění, které dokážeme vyřešit.

Děkuji všem, kteří v zájmu zachování objektivního pohledu dočetli až do konce.

Jan Ježek
business communication s.r.o.
Jan Ježek, bcom.cz on 7.12.2012 17:14

Service Description a Software Support

Zde doplňuji slíbený odkaz na popis služby, tedy Service Description ProSupport:
http://www.dell.com/downloads/emea/services/cz/cs/Global_Czech_Dell_ProSupport_for_IT_Service_Description_Version_4.pdf

Z něho mimo jiné vyplývá, že je životně důležité mít i na serverech podporu ProSupport, protože právě s ní získáváte nárok i na ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ S CERTIFIKOVANÝM SOFTWAREM! Pokud máte ProSupport pouze na pole a ušetříte Basic NBD supportem u serverů, o tuto luxusní službu přicházíte.
Jan Ježek, bcom.cz on 7.12.2012 17:35

Re: Spokojený zákazník firmy DELL

Dobrý den,
jsem rád, že se ozval další člověk, který má také z Dellem zkušenosti.

ad 3) Podíval jsem se pro jistotu na web, jakou Dell registruje záruku. A zjistil jsem, že u pole není reakce do 4 hodin, přestože jsme ji poptávali! Čili někdo udělal chybu, buď dodavatel nebo Dell. Obrátím se na dodavatele, ať to dá do pořádku. Tímhle se možná částečně vysvětluje, proč nebyly reakce supportu takové, jaké bych očekával. O vyslání technika k nám jsem opakovaně žádal, ale nikdy mi nebylo vyhověno! Ohledně diagnostiky jsem odpověděl na otázky, které mi support posílal a vše sám hledal v Googlu. Ale i v případě NBD on site bych čekal, že někdo přijede k nám. To se ale nikdy nestalo.

Díky za odkaz na dokument, přečtu si ho.

Ad 4). Ve výběrku jsme měli podmínku na pole support do 4 hodin a cenu. Výberová řízení vyhrávala opakovaně (bez švindlování a bez předvýběru konkrétního produktu) firma Netfox, která ale zřejmě nemá dostatečné zkušenosti, protože nám nebyla schopna poradit. Tento dodavatel nám byl doporučen před několika lety obchodníkem z Dellu, když jsem poptával první servery. Přímo nám je prodat nechtěli a odkázali nás právě na Netfox. Že Dell doporučuje partnery, kteří pak nejsou moc nápomocní, je ale opět jejich chyba.

Ad 5). Opravdu jsem se snažil zjistit, jaké HBA mám koupit (to už bylo mimo výběrko), ale jak v Netfoxu, tak v Dellu mi neporadili :( Tak jsem to vzal na sebe a našel produkt, který Dell sám prodává. A holt mě nenapadlo, že tři výrobky koupené od jedné značky nejsou podporovanou kombinací.

Jeden ze dvou serverů clusteru, s kterým byly problémy, má záruku „NBD ProSupport For IT On-Site“. Druhý má „Next Business Day Onsite“. Servery se myslím kupovaly ve dvou různých výběrkách a možná že tam Netfox pokaždé dal jinou podporu a nebo je to opět chyba. Zjistím. A na pole máme mít jednoznačně ProSupport. Čili bychom měli mít i nárok na řešení problémů se SW (pokud se problém vyskytuje na obou serverech).

Děkuji za nabídku se vám ozvat, pokud budeme mít příště problémy. Rád ji využiju.

Každopádně se mi ozval někdo z Dellu, s kterým se pro vyjasnění sejdeme.
Borek on 7.12.2012 19:56

Re: Spokojený zákazník firmy DELL

Resp. ohledně výběru HBA jsem se asi měl po doporučení dodavatele (koupit HW kartu) znovu obrátit na Dell a chtít někoho kompetentního. V tomhle jsem asi byl málo důsledný. Ale jestli by to změnilo celkovou moji zkušenost s technickou podporou, to nevím.
Borek on 7.12.2012 20:12

Re: Spokojený zákazník firmy DELL

Resp. ohledně výběru HBA jsem se asi měl po doporučení dodavatele (koupit HW kartu) znovu obrátit na Dell a chtít někoho kompetentního. V tomhle jsem asi byl málo důsledný. Ale jestli by to změnilo celkovou moji zkušenost s technickou podporou, to nevím.
Borek on 7.12.2012 21:08

rozdílná záruka o dvou serverů

Teď jsem se pro jistotu díval a oba dva servery jsme kupovali v rámci jednoho výběrka. Proto není důvod, aby měl každý jiný typ záruky. Opět jde o chybu dodavatele nebo Dellu.
Borek on 7.12.2012 21:38

záruka na pole

Dodavatel má u pole poznamenanou záruku "3Yr ProSupport and 4hr On-Site After Diagnosis". Čili problém je OPĚT na straně Dellu.

Kromě toho jsem momentálně při pokusu o přihlášení na www.dell.com dostal, jako už poněkolikráté, jen hlášku

"Error Encountered
An error occurred while processing your request. Please try again. If you encounter any further problems with your shopping experience at Dell.com, please contact one of our trained sales representatives at 1-877-926-3355 to quickly complete your transaction."

Co dělám špatně?
Borek on 8.12.2012 0:14

Re: Spokojený zákazník firmy DELL

Tak na pole máme opravdu záruku 4h, pouze se to na dell.com pod My Products zobrazuje špatně, hmm.
Borek on 8.12.2012 21:19

jak funguje podpora jinym firmam

Dnes nam po WSUS aktualizacich prestala spravne fungovat komunikace druheho clusteru s druhym diskovym polem - NetApp pripojene pres Fibre Channel. Zavolal jsem proto do firmy Comparex, ktera nam pro NetApp dela podporu, jestli mi by mohli poslat aktualni MPIO driver, protoze NetApp ma programy na webu dostupne jen pro dealery. Comparex mi temer obratem pozadovany soubor poslal, prestoze je dnes svatek a prestoze nam skoncila servisni smlouva a prodluzovat ji za stovky tisic nechceme (poresi se to replikaci virtualek po prechodu na W2012). Tomu rikam ochotna podpora! Jo a problem se tim vyresil.
Borek on 26.12.2012 22:10

zkusenosti s Dellem z jineho zdroje

Nedavno jsem nesl na pozarucni servis notebook jine znacky, mam servis cestou (nbservis.cz - doporucuju), tak jsem ho neposilal postou. Mezi reci jsem se jich zeptal, co vedi o servisu Dellu a co myslite? No pry je to posledni rok nebo dva kvuli setreni dost zoufale. Tak si to preberte sami.
Borek on 26.12.2012 22:14

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments