Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Už mě štvalo poškozené CMD zobrazení tak jsem si na to udělal GPO
srpen 17
Už mě štvalo poškozené CMD zobrazení tak jsem si na to udělal GPO

Bože, v podstatě jediný feature-request, který kdo měl pro Windows 8 a Windows 2012 bylo, aby se příkazová řádka (cmd a PowerShell) konečně zobrazovala normálně i na operačních systémech s českým regionálním zobrazením. Speciálně v dnešní době, kdy člověk instaluje klaud s několika operačními systémy, všude je zapnut UAC (user account control) a musí to tedy přepínat v řádech desítek instancí - pro spouštění UAC programů se používají zástupci a ti mají vlastní parametry :-(.

Udělal jsem si tedy GPO, který prostě nastaví moje oblíbené parametry jako Default pro všechny console (textové) programy, které mají textové okno. Tím se tedy myslí například CMD, PowerShell, GPUPDATE, DISKPART, NETSH a prostě všechno, co spustíte a má to textové okno (tzv. console application). A ještě to vyresetuje nastavení pro CMD a PowerShell, pokud už došlo dříve k jejich úpravě. Výsledný export GPO objektu si můžete stáhnout zde.

Letmý popis řešení

Použil jsem Group Policy Preferences k nastavení registry hodnot do uživatelského profilu - HKEY_CURRENT_USER\Console. V tomto klíči jsou hodnoty, které definují Default parametry zobrazení pro console (textové) programy, které ještě neběžely, nebo jejichž zobrazení jste ještě nezměnili. Tedy to, co se dá změnit v kontextovém menu okna console programu (nejspíš příkazové řádky cmd, nebo PowerShell) volbou Default - viz. následující obrázek:

Toto nastavení ale platí jen pro programy, které jste nezměnili individuálně a nemají tak ještě v registrech vlastní konfiguraci. Ta se ukládá jako podklíč HKCU\Console uvnitř za pomoci své cesty. Pro CMD a PowerShell tam budete mít toto:

%SystemRoot%_system32_cmd.exe
%SystemRoot%_System32_WindowsPowerShell_v1.0_powershell.exe

A zase uvnitř těchto klíčů budou hodnoty, které definují jednotlivé zobrazení těchto programů. To se dá samozřejmě změnit na daném programu pomocí jeho kontextové volby Properties.

Můj GPO upravuje jak Default, tak i tyto dva konkrétní podklíče. Pouze tyto dva. Pokud tam máte ještě něco dalšího, máte už nějak nastaven nějaký jiný console (textový) program, tak se jeho zobrazení nezmění.

Jak tedy vypadá můj GPO a jeho registrová nastavení v Group Policy Preferences? Na následujícím obrázku se podívejte, nebo si rovnou můj GPO naimportujte do nějakého svého group policy objectu a mrkněte se rovnou editorem - nemusíte to rovnou aplikovat, klidně si jenom v konzoli GPMC vytvořte nový GPO ve složce Group Policy Objects a do něho to naimportujte, nemusíte ten GPO rovnou nikam linkovat.

Upozornil bych na jeden malinký problém, kdybyste si ten GPO chtěli vytvořit sami úplně od začátku. Jak jste mohli vidět výše, registrové klíče pro CMD a PowerShell obsahují v názvu odkaz na proměnnou prostředí %systemroot% (environment variable, uvnitř znaků procento % - percent). Problém je, že pokud to takto zadáte do GP preferences položky, tak se to při aplikaci rovnou samo nahradí (expand) na C:. Takže musíte použít fintu - musíte tu proměnnou prostředí obalit do větší/menší ještě uvnitř procent, takto %<systemroot>%.

Použijte WMI filter, nebo Security Filtering na omezení platnosti

Když to budete chtít nasadit, vřele doporučuju použít nějaký WMI filtr na omezení platnosti a aplikace toho objektu. Ve svém objektu upravuji registrovou hodnotu FontFace na hodnotu Consolas a FontSize = 0x100000 (velikost 16) což je ale k dispozici až od Windows 7 a Windows 2008 R2 (Win32_OperatingSystem.Version >= '6.1'). Na Windows Vista a Windows 2008 je k dispozici jenom Lucida Console při ideální velikosti 14 = FontSize = 0xe0000.

Taky bych se zamyslel, jestli to chcete vnucovat BFUčkům bez rozdílu. Na filtrování podle uživatelských skupin máte security filtering, tak ho použijte.

Comments

Re: Už mě štvalo poškozené CMD zobrazení tak jsem si na to udělal GPO

To se nám zrovna hodí, hlavně pro všechna ostatní okna, dík.
Borek on 20.8.2013 21:13

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments