Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Když trošku přetížíte File Server Resource Manager
srpen 19
Když trošku přetížíte File Server Resource Manager

Po zkušenostech tohoto víkendu si neodpustím tento sumář:

Nainstalovali jsme FSRM (File Server Resource Manager)​ na Windows 2008 R2, pro uživatelské složky cca 30 000 uživatelů, rozházené do poněkud složitější stromové struktury. Aby se daly aplikovat složkové kvóty na jednotlivé uživatele a na každou z jejich několika složek, použili jsme FSRM autokvóty (autoquota).

Vytváření autokvót jsem naskriptoval v PowerShellu, protože jsme jich potřebovali nakonec cca 620. Tedy 620x autoquota. Z toho se automaticky vygenerovalo cca 120 000 skutečných kvót (ano stodvacet tisíc).

Což o to, víkon file serveru to nijak neovlivnilo. To je paráda. Musím říct, že spokojenost.

Horší to bylo s managementem. Konzole File Server Resource Manager nemá žádný lepší filtr, než zobrazit skoro všechno. Ještě hůř, než se ten filtr dá vůbec vytvořit, musí si konzole nejprve všechno načíst.

V nejhorší situaci trvalo načtení všech kvót 40 minut. Do té doby se s konzolí nedalo skoro pracovat. Ani počet procesorů na to nemůže mít vliv, protože ta konzole to čte jen pomocí jednoho jediného vlákna, takže stejně zatěžuje jen jeden procesor. Paráda.

Tzn. představa, že potřebujete upravit jednu jedinou kvótu a přitom musíte počkat půl hodiny, než ji vůbec můžete začít v tom seznamu hledat, je opravdu ukrutná.

Dobře. Po několikahodinovém boji jsme to prozatím úplně vypnuli. Přes konzoli to nešlo - nechtěli jsme čekat, takže jsem to vypínal přes příkazovou řádku pomocí DIRQUOTA AUTOQUOTA DELETE a DIRQUOTA QUOTA DELETE (naštěstí to umí smazat více kvót pro nějakou root cestu současně).

I tak to trvalo přibližně 135 minut, než byly kvóty takto "automaticky" odstraněny.

Co bylo u toho zajímavé bylo sledovat zátěž disku. Kvóty FSRM jsou uloženy v jednom jediném SRM\quotas.XML souboru v System Volume Information na odpovídajícím oddíle. Člověk by řekl, že to teda soubor jednou přepíše a prostě z něho ty kvóty všechny odebere.

Houby. Zřejmě pro každou tu jednotlivou kvótu ten soubor celý načetl a znovu celý uložil. Protože po celou dobu těch 135 minut byl trvalý přenos cca 30 MBps (ano, megaBajtů) na tomto jediném souboru.

Závěr

Ano, FSRM je dobře optimalizované na výkon při velkém množství kvót, co se týče produkce. Ale správa a GUI je zprzněná jako prase. Na Windows 2012 jsem to nezkoušel, jestli se někdo chce pobavit, rád se dozvím výsledek :-)

Comments

Pekny vikend

Toto znie ako zabavny cas straveny cez vikend :-D
Ondrej Zilinec on 19.8.2013 14:02

2012

A nemyslim, ze vo W2012 alebo W2012 R2 to vylepsili. To by sa chvalili s tym :)
Ondrej Zilinec on 19.8.2013 14:19

Re: Když trošku přetížíte File Server Resource Manager

byl tu dotaz, co je autokvóta:

no FSRM umí udělat normální kvóty pro konkrétní složku danou její cestou. To je normální kvóta. To se vytvoří v GUI pomocí volby "Create quota on path".

Jenže tohle je nepohodlné pro složky typu profily. Když máte desítky/stovky/tisíce profilů, nebudete klikat jako kreténi.

Takže FSRM má ještě něco, co se jmenuje autokvóta. Při vytváření se vybere jenom "Auto apply template and create quotas on existing and new subfolders" a zadá se jenom kořenová cesta. Ono to potom samo nadefinuje už skutečné kvóty pro všechny podsložky (pouze první podúroveň, logicky) automaticky a sleduje to taky vznik nových podsložek a rovnou je taky "kvótuje".
ondass on 20.8.2013 11:25

Re: Když trošku přetížíte File Server Resource Manager

my jsme pro jednoduchost použili autokvótu, protože mě na tom nepřípadlo nic špatného. Aplikoval jsem to skriptem, takže jsem sice mohl tedy rovnou použít i kvótu, ale to by trvalo děsně dlouho, autokvóta byla rychlovka. Při aplikaci. Ne tak při pozdější práci v GUI.

Kvóty jsem prozatím zrušili. Asi je zase zavedeme. Vyzkouším udělat jen skutečné kvóty a ne autokvóty, třeba to pojede v GUI svižněji. Pokud ne, bude se to muset holt spravovat z příkazové řádky.
ondass on 20.8.2013 11:26

Re: Když trošku přetížíte File Server Resource Manager

Aha, to jsem si myslel, to máme i nastavený (jen reporting). Jen mě zmátlo, že jich teda není 30 tis. Ale to je kvůli těm úrovním. A co je ta první úroveň, že se vyplatí dělat pro ni kvótu?

A ještě jeden dotaz - když se nastaví kvóta se skutečným omezením ... tak to ale nelze aplikovat, pokud mám v user houmu zároveň i redirected folders a roaming profiles ... protože by to šlo celý do kytek. Takže jedině vyloženě na user data a musím je mít zvlášť. Je to tak?
Borek on 20.8.2013 11:30

Re: Když trošku přetížíte File Server Resource Manager

no tak to bys musel uděl právě konkrétní kvótu pro každý suadresář právě powershellem. já jsem stejně i ty autokvóty dělal přes powershell, takže jsem už rovnou mohl udělat přímo skutečné kvóty, ale připadlo mi jednodušší udělat to jenom jako menší počet definic autokvót a nechat FSRM, aby si to doplnil sám. což bylo mimochodem podstatně rychlejší na vytváření.

ondass on 20.8.2013 11:48

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments