Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > OT - proč lidi nechápou statistiku a korelaci
květen 11
OT - proč lidi nechápou statistiku a korelaci

Dneska OT (off-topic). Minulý čtvrtek jsem si do vlaku koupil dva politicko-společenské časopisy a zdá se, že x autorů nepochopilo, na co je statistika. Hlavně jim nedochází, že nemohou vyvozovat na nějakou závislost dvou jevů čistě z toho, že to oboje dává vysoká procenta :-)

Klasický příklad na ne-korelaci

Mějme dvě tvrzení. Asi jsou pravdivá, nevím. Ale to není důležité.

  • Švýcaři se dožívají v průměru nejvyššího věku
  • Švýcaři konzumují nejvíce čokolády na světě

Plno lidem z toho automaticky plyne výsledek, že se dožívají tak vysokého věku, protože ce cpou čokoládou. Ale to je jenom to, co ti lidi chtějí, aby plynulo.

A to je právě ten omyl. Proč by muselo? Nemůže to být tak, že žerou tolik čokolády právě proto, že se dožívají tak vysokého věku a chtějí si trošku zpříjemnit dlouhý pobyt v domově důchodců? A není to tak, že i když žerou tolik nezdravé čokolády, tak to věčné odhánění much požírajících kravnice na pastvinách jim procvičuje krevní oběh?

Jak snad už pochopíte, ani jedno.

Ze dvou statistik na dvou nějakých jevech se nedá usuzovat ani to kravské lejno. Obecně řečeno, nejprve musíme mít nějaké jiné důkazy pro závislost těch dvou jevů a teprve potom můžeme použít statistiku k posouzení jejich vzájemné míry. Ale nemůžu jenom ze statistiky vyvozovat ten vztah. Tomu se říká implikace, jak by řekl pan Studnička!

Trošku opačný business přístup

Co třeba toto - prodávám čokoládu. Je pro mě výhodnější ji prodávat do Švýcarska? Jasně. Delší věk, větší žrouti => větší prodeje. Může mi být úplně jedno, jestli to spolu souvisí, nebo nesouvisí. Když ty dvě hodnoty vynásobím, tak mám lepší zisk.

Tady ale neřeším závislost těch dvou charakteristik. Tady prostě násobím zisky z jednoho i druhého výroku samostatně. Ale už nemůžu čekat, že v jiné zemi, kde se taky dožívají tak vysokého věku, budou taky žrát čokoládu jak zběsilí (i kdyby ten věk mohl záviset jen na jednom faktoru).

A odpověď na otázku z nadpisu?

...

Pozdější úprava: Ještě jeden pohled na věc

Co když máme stejné statistiky pro různé země, kde si tyto dva výroky "odpovídají" nebo jak bych to nazval. Tzn. méně čokolády vs. kratší život, více čokolády vs. delší život. Můžeme z toho vyvodit, že konzumace čokolády prodlužuje život?

Opět nemůžeme. Vždycky to může být přece důsledek jednoho, nebo druhého a stejně tak to může být ve všech případech důsledek něčeho třetího.

Jediné co jsem ochoten uznat je, že v tomto případě je nějaká "důsledkovost" už alespoň trošku vidět. Ale pořád nevíme co je příčina a co je důsledek.

Comments

VUT

jojo Studnička - jak řekl mému spolužákovi, tak vy jste k nám přišel z odborného učiliště - tak vy algebru neuděláte - tomu říkám implikace  :-)
PBA on 14.5.2015 18:15

Re: OT - proč lidi nechápou statistiku a korelaci

To znám. Jednou nějaký moula napsal v novinách, že marihuana je nebezpečná. Že statistka ukázala, že 70% narkomanů závislých na heroinu užívalo v minulosti marihuanu. Takže je marihuana nebezpečná. Napsal jsem mu, že to nic není, že 95% narkomanů jedlo v dětství několikrát týdně pečivo. Takže konzumace pečiva je horší. Reagoval nějakou nadávkou. Tak jsem mu napsal, že 100% idiotů konzumuje jídlo a nápoje obsahující dihydrogen monoxid. Jestli z toho chce taky něco vyvodit. Napsal mi, že takové svinstvo by on nikdy nevzal. Další komunikace byla zbytečná.
Honza Kovář on 6.8.2015 23:04

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments