Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit
leden 27
Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

Myslím, že každému jsou jasná základní pravidla, která říkají, že heslo musí být dlouhé, komplexní a neobsahovat slova ze slovníku. Takže spíše nějaké poznámky, které nejsou moc známé.

Na různých účtech různá hesla

Tohle si člověk moc neuvědomuje. Ale představte si tohle. Nákaza napadne jeden počítač. Spustí se pod libovolným lokálním, nebo dokonce omezeným doménovým účtem. Ale jako lokální admin nebo SYSTEM. Z paměti vykrade heslo, nebo hash hesla, případně to vybere z IIS nebo služeb. A okamžitě to začne zkoušet na okolní počítače a další účty, které si načte z Active Directory.

Seznam uživatelů a jejich loginů z Active Directory může číst jakýkoliv ověřený uživatel, nebo doménový počítač. Takže nejen doménový admin. Kdokoliv, ve výchozím stavu. Jestli máte na nějakém účtu stejné heslo, počítejte s tím, že ho použije.

To stejné platí pro různé internetové služby. Uvědomte si, že každou službu někdo spravuje. Totální anonym, kterého jste v životě neviděli. Má přístup na vaše plaintextové heslo. Co brání indovi, nebo špatně placenému supporťákovi, aby si prostě místo nudy bral postupně různé účty a zkoušel ta hesla do facebooku, gmailu, seznamu, centrumu, paypalu a kamkoliv jinam. Login máte všude stejný, ne? Většina služeb používá mailovou adresu.

Musí být hesla "úplně" jiná? Nebo stačí jenom malinká změna? Stačí malinká. Pokud se nelišíte jen číslem na konci, tak to nelze zkoušet jinak, než prostě zkusit brute-force, všechny možnosti.

Aspoň jeden speciální znak

80% hesel na světě je pouze alfa-numerických. Jestli někdo zkouší hesla, určitě začne vždycky s hesly, která neobsahují speciální znaky. Má vcelku velkou šanci na úspěch.

Heslo dlouhé alespoň 15 znaků

Už jsem tu psal o vykrádání plain-textových hesel z paměti. Takže zrovna v tomhle případě to není žádná ochrana. Ale přecejenom se tím sami chráníte proti možnému vygenerování LM hash - tedy takové té strašlivě nebezpečné hash, kterou lze kreknout během pár minut. Její generování a případně použití při přenosu přes síť se dá omezit pomocí Group Policy. Jenže nikdy nevíte, jaká ta politika kde je.

Zdá se, že když bych se přihlašoval čipovou kartou, že mě heslo nezajímá. Ale to není pravda. I čipové karty podporují NTLM ověřování, které používá vždycky hash hesla. I když se přihlásíte čipovou kartou, a vy sami to heslo neznáte, DC vaše heslo zná a pošle vám jeho hash, jako součást TGT tiketu (součást PAC - privilege attribute certificate).

Když si nastavíte heslo alespoň 15 znaků, LM hash se prostě nevygeneruje a nemusíte to řešit.

Jinak už jsem tu psal, že osmiznaková hesla jsou tragicky nebezpečná, ale že už 12 znaků dlouhé heslo se dá považovat za bezpečné (podobně jako SHA-1) - tedy pokud máte LM hash vypnutou.

Jak vyrobit slušné heslo?

Vemte dvě dlouhá slova. Spojte je za sebe. Jedno písmeno velké, do každého slova jeden speciální znak a nějaké číslo - do každého slova, ať se zbavíte slovníkových zkoušeček.

To se krásně zapamtuje a přitom je to neprůstřelné.

Zamykání účtů?

Jak moc je potřeba přehánět zamykání účtů? Skoro vůbec. Pojďme to zpočítat. Například jen šestiznakové heslo, zámek po 70 špatných pokusech na dobu jedné minuty:

počet hesel: cca 80^6 = 262 144 000 000
polovina, kterou musí útočník statisticky vyzkoušet: 131 072 000 000
počet zamknutí po 70 špatných pokusech: 1 872 457 142
kolik let to bude trvat vyzkoušet při zámku na jednu minutu: 3 562 let

Z toho je snad vidět, že vynucovat zamykání po třech špatných pokusech je hrozné násilí na lidech :-)

Comments

pomucka na hesla

jeden byvaly kolega mel peknou pomucku, kterou radim hlavne BFU. vzit si nejakou rikanku: "Skakal pes pres oves" a na
1. heslo pouzivam treba kazde 4te pismeno, tj.: "skso"
2. heslo pouzivam treba kazde 3ti pismeno, tj.: "salsev"
x-te. heslo pouzivam treba kazde 3te pismeno, ale vynecham prvni 3, tj.: "klsev"
.... atd
VasekB on 28.1.2014 21:30

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

něco podobného o heslech najdete ještě i tady: https://www.sevecek.com/Lists/Posts/Post.aspx?ID=538
ondass on 17.12.2015 13:05

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

You should pick a phrase that is simple to remember, at least 8 characters long, and incorporates as many of the aforementioned strategies as you can. Select a phrase that you will remember, select the first or final letter from each word, and then replace some of the remaining letters with numbers and symbols. Then you can capitalize some letters (perhaps the first and last, or next-to-last, etc.). You can also decide whether to keep or add punctuation. Consider using the first few letters of the website's name when choosing a password for a website to make each password unique and prevent password leakage. Visit our source link here: https://playpc.io/editorial/final-fantasy-xiv-best-tank-classes/

Adam,
https://playpc.io/news/final-fantasy-vii-remake-now-has-three-parts/
adamschule85 on 16.8.2022 18:55

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

 Heslo by mělo být dostatečně dlouhé a obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Čím delší a složitější, tím obtížnější je pro hackery ho uhodnout https://immaculategridfootball.com/
carinamon on 24.8.2023 11:02

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

Děkuji za sdílení těchto informací o bezpečnosti hesel a uživatelských účtů. Je důležité, abychom si byli vědomi různých aspektů zabezpečení hesel a účtů, abychom mohli minimalizovat riziko útoků  https://iogamesio.org/
Michael Arrington on 12.9.2023 3:23

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

This is the best option if you want to save time and effort without losing your cool because you have to figure out everything using the EWS-API on your own. https://breakoutgame.io
 
vocalsiste on 22.9.2023 4:24

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

Oceňuji, že jste nám poskytli toto heslo a informace o zabezpečení uživatelského účtu. Abychom snížili nebezpečí napadení, je zásadní, abychom si byli vědomi mnoha složek zabezpečení hesel a účtů. https://connectionsgame.io
Jeanette Mathis on 4.10.2023 10:42

Re: Jak si správně zvolit heslo a co si přitom uvědomit

Myslím, že se můžete zkusit zeptat pomocí chatgpt - https://gptdeutsch.de/
gptdeutsch on 18.10.2023 17:13

Reply

So, like boats going against the wind, we kept going back in time.
https://bitlife.online/ 
joansh66 on 17.11.2023 3:40

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments