Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > PowerShell a pole vs. ArrayList vs. HashTable vs. SortedList
květen 13
PowerShell a pole vs. ArrayList vs. HashTable vs. SortedList

Dělám teď nějaké operace citlivé na rychlost přes mnoho objektů a můžu tedy poskytnout nějaký pohled na to, jak je to v PowerShellu s těmito čtyřmy typy "kolekcí". Budu se bavit primárně o chování PowerShell 2.0 protože to je dneska ještě mnohde mainstream a musí s ním všechno fungovat.

Pole

Pole je peklo. Pokud do něho přidáváte položku (například pomocí operátoru +=) tak se vytvoří nové pole, to staré se do něho zkopíruje a přidá se nový prvek. To se změnilo do PowerShell 3.0, kde už je pole kolekce a má i metodu Add() a Clear().

Ale není to zase až tak strašlivé, protože jako parametr funkce se pole předává odkazem. Tedy pokud se ovšem nemusí konvertovat jeho prvky na jiný typ. To se potom celé zkopíruje a prvky nakonvertují. Příklad by byl například parametr funkce [object[]] a do něho vložené pole typu [string[]]. Tady se nemusí konvertovat, takže jenom odkaz. Naopak kdyby parametr funkce měl typ [string[]] a přitom byste do něho rvali [object[]], tak by se to muselo zkonvertovat po jednom a tedy zkopírovat.

Samozřejmě, pokud ho vracíte z funkce jako návratovou hodnotu, tak se jeho prvky přeskládají do nového pole typu [object[]] a to bez ohledu na jeho původní typ. Prostě výsledkem funkce je vždy buď [object[]] nebo jeden konkrétní objekt - klasická demence PowerShellu.

Rozhodně nebrat

ArrayList

Je lepší a já ho rád používám. Má ale jednu podstatnou nevýhodu. I tady, pokud ho totiž vracíte z funkce jako návratovou hodnotu, tak ten list PowerShell celý projede kus po kusus a přeskládá všechny prvky do pole [object[]]. Jak u blbých na dvorku.

Můžete tomu pomoci operátorem čárka (něco jako return ,$list) ale to zase potom ten výstup funkce nelze přímo pajpnout do dalšího příkazu - pajpne to tam celý ten list, tedy v podstatě jeden objekt.

HashTable a SortedList

Potřeboval jsem rychle vyhledávat duplicity. K tomu jsem si potřeboval vytvořit index řetězcových hodnot. Vyzkoušel jsem to nejprve na random 200 000 řetězců. A překvapivě!

HashTable je v tomhle dokonce cca 10 krát rychlejší než SortedList jak v případě vkládání klíčovaných hodnot, tak i v případě jejich vybírání (indexer).

Navíc pokud vracíte HashTable jako návratovou hodnotu funkce, tak vám to nekonvertuje její typ a prostě to vrátí ten odkaz.

Tak tohle je miláček. HashTable.

Comments

Příklad skriptu?

Dobrý den,
neuvedl by jste prosím příklad toho skriptu na ty duplicity?

Díky

David
Docture on 21.7.2016 11:06

Re: PowerShell a pole vs. ArrayList vs. HashTable vs. SortedList

pošlete mi mailovou adresu, pošlu vám příklad, to je zbytečné tady publikovat.
ondass on 21.7.2016 11:16

Příklad skriptu?

Dobrý den,
neuvedl by jste prosím příklad toho skriptu na ty duplicity?

Díky

David
Docture on 21.7.2016 13:07

Příklad skriptu?

Dobrý den.
prosím pošlte mi to na
docture@email.cz

Děkuji
David
Docture on 21.7.2016 13:41

Příklad skriptu?

Dobrý den.
prosím pošlte mi to na
docture@email.cz

Děkuji
David
Docture on 25.7.2016 10:47

Re: PowerShell a pole vs. ArrayList vs. HashTable vs. SortedList

Are you ready to mold these raw talents, making crucial decisions that can impact their futures, and ultimately, turn your school into the greatest https://retrobowlcollege.org of all time?
retro bowl college on 28.10.2023 12:00

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments