Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Vylepšené zásady hesel, neboli 4of4
listopad 22
Vylepšené zásady hesel, neboli 4of4

Rychlé odkazy:

O co jde

Kvalita hesel uživatelů Active Directory (AD) je dlouhodobě na relativně špatné úrovni. Jako každá hesla :-) Běžně se používají hesla typu SlovoČíslo, například Cervenec2016, což je krásný příklad hesla, které je imunní i proti časté změně :-) Obecně osmdesát procent hesel na světě je pouze alfanumerických.

Máme k dispozici zásady hesel, které by to mohly vylepšit. AD umožňuje vynutit minimální délku hesla. Délka hesla větší než 10 znaků pěkně odstaví krátká slova a krátká čísla. Co se týče možných znaků (komplexnost), AD umí vynutit pouze politiku tři ze čtyř (3of4). To znamená, že ze čtyř skupin znaků malá/velká/čísla/ostatní je potřeba mít v hesle alespoň tři skupiny.

Udělal jsem si tedy vlastní password filter, který vynutí v hesle zásadu 4of4. Heslo musí obsahovat jak alespoň jedno velké a jedno malé písmeno z US-ASCII, tak i jednu cifru a jeden speciální znak z US-ASCII. Ostatní znaky mohou být libovolné, klidně národní unicode.

Speciálních znaků je řekněme plus/mínus dvacet. Pokud musí být heslo dlouhé 8 znaků, zvýší to počet hesel 20^8 krát, což je 25 600 000 000 krát. I pokud bychom uvažovali pouze speciální znaky z numerické klávesnice, kterých je jen 5, bude to i tak lepší alespoň 390 000 krát. U hesla desetiznakového je vylepšení dokonce 9 765 625 krát.

Fungování password filter obecně

Password filter je DLL knihovna, která se zapíše do registrů a kterou si systémový proces LSASS načte při svém startu, tedy při startu počítače. LSA (local security authority) je známá součástka, ve které běží celé AD, nebo SAM (lokální security accounts manager). Password filter obsahuje dvě rutiny, které LSA zavolá v okamžiku, kdy přijímá změnu (change password) nebo i nastavení (reset password) hesla.

Úkolem této DLL knihovny je heslo zkontrolovat a říct, jestli je ok, nebo jeho podmínky nesplňuje. Password filter dostává pouze nové heslo a dostává ho v plné formě, tedy ne ve formě hash. Hash se spočítá a v okamžiku následného uložení do AD, nebo SAM databáze. Password filter se používá také pro identity integration, jako součástka, která kvalitu hesla v podstatě nemusí kontrolovat, ale odesílá heslo do nějakých integrovaných systémů, aby se zajistil alespoň reduced-sign-on (RSO), když už nelze použít rovnou single-sign-on (SSO).

Můj filter pouze kontroluje heslo na politiku 4of4 a nikam ho neodesílá :-)

Knihovnu filteru je nutno nakopírovat do adresáře System32 a zapsat do registrové hodnoty:

HKLM\System\CurrentControlSet\Control\LSA
Notification Packages = MULTI_SZ

Pokud to chcete pro Active Directory, tak tuto operaci musíte provést na každém DC (domain controller) řadiči domény. Každý klient využívá pro změnu hesla jen svoje nejbližší DC a politika by se tedy neuplatňovala rovnoměrně. Filtr je potřeba umístit ideálně hned jako první hodnotu. Kdyby byly v seznamu nějaké další filtry právě kvůli IdM, tak by mohly odeslat heslo k integraci ještě dříve, než by následně bylo odmítnuto kvůli nedostatečné složitosti.

Instalace mého SAPHA password filteru

Instalační ZIP soubor filtru pro 64bitové systémy je ke stažení zde. Obsahuje to jak jeho DLL, tak i install.bat a uninstall.bat. Někam si to vybalte, můžete i do síťového sdíleného adresáře a jenom spusťte INSTALL.BAT. Ono se to samo nainstaluje. UNINSTALL.BAT slouží celkem logicky k odinstalaci. Snažil jsem se to udělat extrémně odolné, takže pokud se objeví při instalaci jakákoliv nesrovnalost, instalace nedoběhne a zahlásí chybu.

Po instalaci musíte počítač restartovat, což vám prográmek sám nabídne.

Pro zavedení do AD musíte instalaci provést na všech řadičích domény a musíte je restartovat. Nemusíte to udělat všude naráz, ani nemusíte všechny naráz restartovat (to ani nedělejte). Jenom dokud nebude na všech DLL zavedena, tak některá DC budou vyžadovat 4of4, zatímco jiná ne a pojedou při starém 3of4.

Můžete to taky nasadit i na workgroupové počítače. Tam to funguje stejně, ale přirozeně jen pro lokální SAM účty. Takže to na ostatních doménových počítačích instalovat nemusíte, pokud vám ta politika stačí pro účty v Active Directory.

Dávka INSTALL.BAT má ještě parametr -silent, kdybyste si to náhodou chtěli instalovat nějak automaticky, například pomocí Group Policy Preferences, nebo System Center.

Upozorňuji, že to je jenom 64bitová verze, takže pokud máte ještě nějaká 32bitová DC, tak mi napiště, pošlu vám 32bitovou verzi.

Support je mailem, je zdarma. Pokud chcete nějaké úpravy nebo vylepšení, ozvěte se, domluvíme se na ceně. Nebojte se, je to docela robustní, pády LSA jsem nezaznamenal. Pokud se knihovna nezavede, ani to nepoznáte, LSASS jede prostě dál. Snažil jsem se použít co nejrychlejší algoritmus, takže by to nemělo nijak omezovat výkon.

 

Zvýšená ochrana LSA knihoven

Existuje ještě jeden problém při instalaci password filteru. Jmenuje se to Additional LSA Protection (https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn408187(v=ws.11).aspx) - neboli LSASS running as a protected process. Pokud to máte v registrech zapnuté (což nejspíš nemáte), LSASS vyžaduje, aby byl password filter správně digitálně podepsaný.

Jestli máte ochranu zapnutou poznáte podle následující registrové hodnoty - pokud je tam hodnota 1 tak je LSASS chráněn:

HKLM\System\CurrentControlSet\Control\LSA
RunAsPPL = DWORD = 1

Můj filter prozatím s touto ochranou nefunguje, protože není digitálně podepsán. Levné code signing certifikáty od StartSSL prozatím zmizely a protože tuto ochranu nikdo moc nepoužívá, nechce se mi platit 180 EUR ročně a certifikát od jiné CA.

Ptal jsem se a StartSSL support tvrdí, že do 14 dnů by měli zase začít pracovat, tak uvidíme.

Comments

Re: Vylepšené zásady hesel, neboli 4of4

ps: už jsem tady jednou o password filterech psal - jednalo se o můj ukázkový filter, který chytá změny hesel a zapisuje je do souboru na disku. Ale to je trošku jiná historie :-)
https://www.sevecek.com/Lists/Posts/Post.aspx?ID=373
ondass on 22.11.2016 20:53

Re: Vylepšené zásady hesel, neboli 4of4

Ondro jestli chceš, můžu ti na tvou knihovnu udělat MSI balíček a tvou knihovnu podepsat ;)

něco jako dík za tvou knihovnu. budu to tak jako tak dělat pro sebe (pro distribuci po síti, nebo pro integraci do instalačních image).
Michal Zobec on 22.11.2016 23:20

Re: Vylepšené zásady hesel, neboli 4of4

Super, až mě začnou uživatele (...), tak se jim budu mít čím pomstít :)
Borek on 25.11.2016 9:35

Help is provided at no cost through email

Help is provided at no cost through email. Get in contact with us if there is anything you'd want changed or improved, and we'll work out a pricing. As far as I know, there have been no LSA crashes, so you may relax. Without your knowledge, LSASS will continue even if the library fails to load. Since I used a quick approach, performance should not be affected negatively. https://phrazle.co
velcroabove on 7.2.2023 3:50

re

Even if the library fails to load, LSASS will proceed without your knowing. Since I used a somewhat short method, I don't anticipate any performance issues. https://papas-freezeria.com/

Deanna Rodgers on 19.4.2023 9:00

appreciate

I found it quite useful for me because I needed it too, so the useful thing for you is Yellowstone S05 Beth Dutton Floral Blazer  https://www.paragonjackets.com/product/yellowstone-s05-beth-dutton-floral-blazer/ . Who supports you in every season.
jenniferbrowns on 26.6.2023 16:56

And Just Like That Outfits 

Thanks for sharing this valuable content, It helps me to discover what I needed. https://www.californiajacket.com/blog/and-just-like-that-outfits-collection/
oliver on 11.7.2023 12:53

HQD Cuvie Plus Disposable Vape

HQD Cuvie Plus disposable vape is a revolutionary device. The Cuvie Plus vape also features a comfortable mouthpiece for the final vape experience. With a capacity of 950mAh battery along with a power range of 7-12W as well as more than 1200 puffs lasting! Cuvie Disposable has enriched flavors that stand-alone itself from the competition. It also boasts a sleek aluminum case, delivering a sophisticated look. Comes with size: 28 x 18 x 101mm & 2 weight 20g & 45g category. The user also enjoys an input Voltage of 3.7V with an e-liquid capacity: of 5.0ml and 50mg/ml concentration at an affordable price. Buy HQD products of cheap disposable via order online from VAPE STAR USA, where fulfillment-customer satisfaction is 100% guaranteed. <a href="https://vapestarusa.com/product/hqd-cuvie-plus-1200-puff-disposable-vape/">cuvie plus vape</a>
cuvie plus vape on 9.8.2023 13:30

The Competition Can’t Compete: The Best Online Shop for Delta – 8 Carts

Our Delta 8 carts for sale are made with high-quality Delta 8 extract and are lab tested to ensure purity and potency. And when you shop online with us, you can take advantage of the convenience of having your Delta 8 carts delivered right to your door. So whether you’re a seasoned cannabis user or just looking to try Delta 8 THC cart for the first time, you can trust that you’ll gain a great product at a great price when you shop with us.

https://www.mydelta8store.com/product-category/delta-8-cartridges/
Delta 8 Carts on 9.8.2023 17:20

Heartstopper Season 2 Outfits

 Thank you for sharing your talent, your creativity, and your passion with the world. Each sentence and paragraph shows your effort. https://www.californiaoutfits.com/blog/heartstopper-season-2-outfits-collection/
Max on 21.8.2023 14:10

Princess Diana Black Sheep Red Sweater

The visuals you include in your articles are stunning and enhance the content.  https://www.ujackets.com/product/princess-diana-black-sheep-red-sweater/
oliver on 20.9.2023 9:24

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments